לבן: מאמרים על גזע ותרבות (ריצ'רד דאייר)

ספר נוסף בסדרת הספרים של "עומק שדה" רואה אור

23 פברואר 2022
לבן: מאמרים על גזע ותרבות (ריצ'רד דאייר)

ספר נוסף, פרי שיתוף הפעולה בין בית הספר לקולנוע וטלוויזיה ע"ש סטיב טיש והוצאת עם-עובד רואה אור!

 

והפעם, עומק שדה מביאה לשפה העברית את ספרו החשוב של ריצ'רד דאייר, "לבן: מאמרים על גזע ותרבות", שפורסם במקור בהוצאת  Routledge  בשנת 1997.

 

בספר פורץ דרך זה ריצ'רד דאייר בוחן את ייצוגם של לבנים בקולנוע, בטלוויזיה ובתרבות החזותית המערביים. הוא חוקר הבניות של לובֶן על רקע הנצרות והקולוניאליזם; את התפקיד שהגזע ממלא בטכנולוגיות של צילום וקולנוע כחלק מ"תרבות של אור" רחבה; את גבריות השרירים הלבנה בסרטי פעולה מ"טרזן" ו"הרקולס" עד "קונן הברברי" ו"רמבו"; את המגבלות החברתיות שנשים לבנות מתמודדות עימן בפנטזיות שמספרות על דעיכתה של האימפריה הבריטית; ואת הזיקה בין מוות ובין לובן בסרטי אימה ודיסטופיות מדע בדיוני כמו "בלייד ראנר" ו"הנוסע השמיני".

 

רבים בעבר הראו את התפקיד המכריע שדימויים של שחורים ואסיאתיים ממלאים בארגונו של העולם המערבי, ועד ספר זה כמעט לא זכתה הקטגוריה "לבנים" לניתוח. כמו שמצוין בהקדמה של מקסים סרבול, מחקרו של דאייר תורם תרומה מכרעת להבנת משטרי הייצוג בתקופתנו. הוא חושף את מנגנוני התרבות שיצרו את עליונות הלבנים וחיזקו אותה, ובתוך כך הפכו את הלבנים למסמנים של מה ש"רגיל", "ניטרלי" ו"אוניברסלי".

 

בתמונה: עטיפת הספר

 

תירגם: אמיר צוקרמן

עריכה: פרופ' רז יוסף וד"ר בועז חגין

עריכה מדעית: ד"ר יעל לוי

 

פרטים נוספים על הספר באתר הוצאת "עם עובד".

 

אוניברסיטת תל אביב עושה כל מאמץ לכבד זכויות יוצרים. אם בבעלותך זכויות יוצרים בתכנים שנמצאים פה ו/או השימוש
שנעשה בתכנים אלה לדעתך מפר זכויות, נא לפנות בהקדם לכתובת שכאן >>