זובין מהטה

 

זובין מהטה, יליד בומביי שבהודו, גדל בסביבה מוסיקלית. אביו, מהלי מהטה, יסד את התזמורת הסימפונית של בומביי והיה מנהלה המוסיקלי של תזמורת הנוער האמריקנית בלוס אנג'לס. למרות ההשפעה המוסיקלית, תחום לימודיו הראשון של זובין מהטה היה רפואה. בגיל שמונה-עשרה נטש את הקריירה הרפואית והחל ללמוד באקדמיה למוסיקה בוינה. שבע שנים לאחר מכן ניצח על הפילהרמונית של וינה ועל הפילהרמונית של ברלין. עד מהרה היה לאחד המנצחים המבוקשים ביותר בעולם באולמי הקונצרטים ובבתי האופרה. מ-1961 ועד 1967 הוא שימש כמנהל מוסיקלי של התזמורת הסימפונית של מונטראול. הוא מונה למנהלה המוסיקלי של התזמורת הפילהרמונית של לוס אנג'לס ב-1962 וכיהן בתפקיד זה עד 1978. התזמורת הפילהרמונית הישראלית מינתה את זובין מהטה כיועץ מוסיקלי ב-1969 וכמנהל מוסיקלי בשנת 1977, והאריכה את כהונתו בתפקיד זה לכל ימי חייו ב-1981. מאסטרו מאטה ניצח על התזמורת הפילהרמונית הישראלית באלפי קונצרטים, הקלטות וסיורים בחמש יבשות. מ-1985 הוא מכהן גם כיועץ מוסיקלי וכמנצח ראשי של מג'ו מוזיקלה פיורנטינו, פסטיבל הקיץ בפירנצה שבאיטליה. בספטמבר 1998 מונה למנהלה המוסיקלי של האופרה הממלכתית של בווריה במינכן שבגרמניה לתקופת כהונה בת חמש שנים. ב-1978 מונה מאסטרו מהטה למנהלה המוסיקלי של התזמורת הפילהרמונית של ניו יורק. במרוצת שלוש-עשרה שנות כהונתו בניו יורק הוא ניצח על למעלה מאלף קונצרטים והיה למנהל המוסיקלי שהחזיק במשרה זו זמן ארוך יותר מכל מנהל מוסיקלי אחר בתולדותיה של תזמורת זו בזמננו.

 

מאסטרו מהטה זכה בתארי כבוד רבים בארצות שונות, ובישראל הוענקו לו תארי דוקטור לשם כבוד מטעם האוניברסיטה העברית בירושלים, אוניברסיטת תל-אביב ומכון וייצמן למדע, והאוניברסיטה העברית אף קראה על שמו ועל שם אביו המנוח, המנצח מהלי מהטה, אגף במחלקה למוסיקולוגיה. ב-1991 הוענק לו פרס מיוחד במסגרת טכס הענקת פרסי ישראל לשנת תשנ"א והוא חתן פרס קרן וולף בתחום האמנויות לשנת 1995-6. זובין מהטה הוא אזרח כבוד של תל-אביב-יפו ושל פירנצה וכן חבר כבוד של האופרה הממלכתית של וינה (1997), של האופרה הממלכתית של בווריה (2006) ושל אגודת ידידי המוסיקה בוינה (2007). התואר מנצח בר-כבוד הוענק לו על ידי התזמורות הבאות: הפילהרמונית של וינה (2001), הפילהרמונית של מינכן (2004), הפילהרמונית של לוס אנג'לס (2006), תיאטרו דל מג'ו מוזיקלה פיורנטינו (2006) והתזמורת הממלכתית של בווריה (2006). בספטמבר 2006 הוענק לו פרס "חיים למען המוסיקה - פרס ארתור רובינשטיין" בתיאטרון לה פניצ'ה בונציה, בדצמבר 2006 היה בין מקבלי אותות הכבוד של מרכז קנדי בוושינגטון ובמארס 2007 הוענק לו פרס דן דוד. ב-2006 גם ראתה אור בגרמניה ובישראל האוטוביוגרפיה של זובין מהטה "הפרטיטורה של חיי - זיכרונות". באוקטובר 2008 כיבדה אותו המשפחה הקיסרית היפנית ב"פרס הקיסרי". במארס 2011 קיבל זובין מהטה כוכב על שמו בשדרת הכוכבים בהוליווד ובמאי 2012 העניקה לו האקדמיה הרוסית לאמנויות תואר דוקטור לשם כבוד.

 

זובין מהטה תומך ללא לאות בגילויים ובקידומם של כישרונות מוסיקליים ברחבי העולם. יחד עם אחיו זארין הוא עומד בראשה של קרן המוסיקה ע"ש מהלי מהטה בבומביי, שם מקבלים למעלה מ-200 ילדים חינוך מוסיקלי מערבי.

טקס בבית הנשיא: הענקת "עיטור הנשיא" לזובין מהטה -חלק 2

 

אוניברסיטת תל אביב עושה כל מאמץ לכבד זכויות יוצרים. אם בבעלותך זכויות יוצרים בתכנים שנמצאים פה ו/או השימוש
שנעשה בתכנים אלה לדעתך מפר זכויות, נא לפנות בהקדם לכתובת שכאן >>