לבן: מאמרים על גזע ותרבות

ריצ'רד דאייר
מאנגלית: אמיר צוקרמן
עריכה מדעית: יעל לוי

תשפ"ב / פברואר 2022

תוכן עיניינים

החוקר.ת מאחורי המחקר

בספר פורץ דרך זה ריצ'רד דאייר בוחן את ייצוגם של לבנים בקולנוע, בטלוויזיה ובתרבות החזותית המערביים. הוא חוקר הבניות של לובֶן על רקע הנצרות והקולוניאליזם; את התפקיד שהגזע ממלא בטכנולוגיות של צילום וקולנוע כחלק מ"תרבות של אור" רחבה; את גבריות השרירים הלבנה בסרטי פעולה מטרזן והרקולס עד קונן הברברי ורמבו; את המגבלות החברתיות שנשים לבנות מתמודדות עימן בפנטזיות שמספרות על דעיכתה של האימפריה הבריטית; ואת הזיקה בין מוות ובין לובן בסרטי אימה ודיסטופיות מדע בדיוני כמו בלייד ראנר והנוסע השמיני.

רבים בעבר הראו את התפקיד המכריע שדימויים של שחורים ואסיאתיים ממלאים בארגונו של העולם המערבי, ועד ספר זה כמעט לא זכתה הקטגוריה "לבנים" לניתוח. כמו שמצוין בהקדמה של מקסים סרבול, מחקרו של דאייר תורם תרומה מכרעת להבנת משטרי הייצוג בתקופתנו. הוא חושף את מנגנוני התרבות שיצרו את עליונות הלבנים וחיזקו אותה, ובתוך כך הפכו את הלבנים למסמנים של מה ש"רגיל", "ניטרלי" ו"אוניברסלי".

ריצ'רד דאייר (1945) הוא פרופסור אמריטוס בקינגס קולג', לונדון, עמית באוניברסיטת סנט אנדרוז וחבר האקדמיה הבריטית. הוא נודע במחקרים פורצי דרך בלימודי קולנוע על כוכבים, על מוזיקה ועל תרבות ההומואים, הלסביות והקווירים. בעם עובד ראה אור ספרו: לבן: מאמרים על גזע ותרבות (2022)

מספריו:
 tars (1979, 1998); Heavenly Bodies: Film Stars and Society (1986); Now You See It: Historical Studies in Lesbian and Gay Film (1990); Only Entertainment  (1992, 2002); The Matter of Images: Essays on Representation (1993); The Culture of Queers (2002); Pastiche (2007); Nino Rota: Music, Film, and Feeling (2010); In the Space of .a Song: The Uses of Song in Film (2012)

אוניברסיטת תל אביב עושה כל מאמץ לכבד זכויות יוצרים. אם בבעלותך זכויות יוצרים בתכנים שנמצאים פה ו/או השימוש
שנעשה בתכנים אלה לדעתך מפר זכויות, נא לפנות בהקדם לכתובת שכאן >>