פרוייקט נאמנות פרד סימונס באמנויות

הארכיון הדיגיטלי של החוג לתולדות האמנות הוקם בעזרת תרומתו של מר פרד סימונס מארה"ב, במסגרת פרויקט נאמנות פרד סימונס באמנויות. המפעל החל בשנת 2006, במטרה ליצור מאגר של דימויים דיגיטליים עבור חוקרים ותלמידים באוניברסיטת תל אביב, וכן עבור משתמשים אחרים שלהם זיקה למחקר של האוניברסיטה.

 

בשלב הראשון נסרק והועלה לאינטרה-נט אוסף ארכיון השקופיות* ע"ש ד"ר קרל רוטפלד של החוג לתולדות האמנות, תוך התאמתו לאופני המחקר, ההוראה והלימוד העכשוויים.

 

בשלב הנוכחי ממשיך פרויקט הדיגיטציה להרחיב את מאגר הדימויים בהתאם לנושאי לימוד ומחקר חדשים של החוקרים והסטודנטים בחוג ולהשלים חוסרים של אוסף השקופיות לשעבר.

 

הארכיון הדיגיטלי מורכב מדימויים של יצירות אמנות (ציור ופיסול) ושל אדריכלות, ומאורגן, כפי שנהוג בדיסציפלינת תולדות האמנות, לפי תקופות וחטיבות: אמנות קלאסית, ימה"ב, רנסנס, אמנות מודרנית, ישראלית, אמנות האסלאם, וכן תחום חדש - הצילום. כל דימוי מלווה על ידי מידע מתומצת.

 

עד כה הועלו לארכיון הדיגיטלי  כ- 70,000 דימויים ואלו נגישים לסטודנטים ולכל הסגל האקדמי והמנהלי של האוניברסיטה באמצעות אתר  הארכיון DADAH - , הנמצא בהקבץ ספריות אחרות, בתוך קטלוג אלף של הספרייה המרכזית ע"ש סוראסקי: הארכיון הדיגיטלי של החוג לתולדות האמנות, הפקולטה לאמנויות (DADAH); באופן זה הוא משרת ואף מקדם את המחקר, ההוראה והלימוד של התלמידים והחוקרים של החוג לתולדות האמנות וכמו כן פותח אופקים חדשים למשתמשים מכלל קהילת האוניברסיטה שעשויים למצוא בו עניין.

 

הדיגיטיזציה של אוספי אמנות הנדרשים לבניית ארכיון דיגיטלי מקיף, לצד כריית דימויים בהתאם לצרכי הלימוד והמחקר המשתנים, כרוכה בעלויות גדולות המכתיבות את קצב התקדמות הפרויקט. עם זאת – הארכיון מתעדכן, מרחיב ומעשיר את מאגר הדימויים באופן שוטף.

(*אוסף השקופיות הוקם בשנת 1968 ונחנך כארכיון ע"ש ד"ר קרל רוטפלד ב-1992. הארכיון התבסס על ידע וניסיון של יותר מ-30 שנות הוראה ומחקר, כלל גם דימויים נדירים, אי-לכך היווה מקור שאין שני לו לדיגיטציה).

 

בשנת 2011 הורחב פרוייקט נאמנות פרד סימונס באמנויות, עם תרומתו החדשה של מר סימונס למען התחלת מפעל הדיגיטציה של ארכיון התיאטרון של הפקולטה לאמנויות - "המרכז הישראלי לתיעוד אמנויות הבמה" מייסודו של שמעון לב-ארי בשנת 1970 ובניהולה של ד"ר שלי זר-ציון.

 

פרטים על המרכז ראו באתר זה - המרכז הישראלי לתיעוד אמנויות הבמה.

 

במהלך שנת 2011-2012 פותח צוות הארכיון בעבודת דיגיטציה של חומרי הארכיון במסגרת פרוייקט נאמנות פרד סימונס באמנויות, וזאת לאחר השלמת ההעמדה של הקטלוג הממוחשב של הארכיון.

 

הפקולטה לאמנויות מוקירה את פועלו המתמשך והנדיב של פרד סימונס לתמיכה באמנויות ולהרחבת הפוטנציאל המחקרי של חוקריה, תלמידיה והבאים בשעריה.

 

השימוש בדימויים הדיגיטליים של פרוייקט נאמנות פרד סימונס באמנויות מוגבל לצרכי עיון, הוראה ומחקר בלבד.

 

 

אוניברסיטת תל אביב עושה כל מאמץ לכבד זכויות יוצרים. אם בבעלותך זכויות יוצרים בתכנים שנמצאים פה ו/או השימוש
שנעשה בתכנים אלה לדעתך מפר זכויות, נא לפנות בהקדם לכתובת שכאן >>