מנשה נוי חוזר אל המקום בו למד לעשות קולנוע

השחקן והתסריטאי בריאיון לכאן חדשות על החוג לקולנוע באוניברסיטת תל אביב שמציין 50 שנה להקמתו

מנשה נוי חוזר אל המקום בו למד לעשות קולנוע
מנשה נוי חוזר אל המקום בו למד לעשות קולנוע | צילום: כאן חדשות

השחקן והתסריטאי בריאיון על החוג לקולנוע באוניברסיטת תל אביב שמציין 50 שנה להקמתו • איך התגלגל לבית הספר וכיצד נולדה "החמישייה הקאמרית" באולפני הפקולטה?

 

תרבות יום ו' עם עומר בן-רובי | פורסם בכאן חדשות |  23 בדצמבר 2022 |  

 

בסוף השבוע יציין בית הספר לקולנוע וטלוויזיה על שם טיש באוניברסיטת תל אביב 50 שנה להיווסדו. השחקן מנשה נוי, בין הידועים שבבוגרי בית הספר, סיפר הבוקר (שישי) בריאיון בכאן רשת ב' על ראשית דרכו המקצועית במוסד הוותיק

 

האזינו לריאיון המלא עם מנשה נוי בכאן רשת ב':

האזינו לריאיון המלא עם מנשה נוי בכאן רשת ב

 

 

"אני התחלתי את החיים האקדמיים בלימודי ארכיטקטורה בטכניון", סיפר נוי. "שם ישר הבנתי שיש דברים שלא מתאימים לי. במסגרת הפקולטה לארכיטקטורה לקחתי קורסי קולנוע אצל איש תרבות חיפאי מקסים בשם צבי רפאלי. שם נחשפתי לסרטים שלא ראיתי קודם, פליני, פאזוליני. יחד עם לימודי הארכיטקטורה פתאום נפתח לי עולם של אומנות ומדיום".

 

אבל מסתבר שהחיבה לקולנוע, הגיעה לנוי מבטן ומלידה. "גדלתי בתל אביב", שיתף נוי. "סבא שלי ג'ורג' נאווי הגיע מעיראק דרך ארצות הברית עם מסרטת קולנוע 8 מ"מ עם ארבעה סרטים, וכך התחלתי את חיי הקולנועיים, בהקרנה שהיינו עושים בכל מוצאי שבת לשכנים בבית. לילדי השכנים והחברים. אבא שלי בבגדד כנראה היה פריק של קולנוע, כך שלכל אחד מהילדים שלו יש שם שלישי של שחקני קולנוע. יש לי אחות אינגריד ואחות אחת ליליאן".

 

"בשלוש השנים שביליתי שם קראתי המון ספרים, צברתי המון ידע, השכלה ובאמת עשינו הכול", ציין נוי. "אבל בעוונותיי עברתי שם יחד עם חברי אלון גורביץ' עבירת משמעת מעודף מוטיבציה. עשינו סרט במקום תרגילים, זה לא מצא חן בעיני ההנהלה - ונשארנו כיתה".

 

אלא שלימים מסתבר, שלהשתלשלות האירועים היו התפתחויות חיוביות. "בשנה המקורית שלי למדתי עם שי אביבי. כשנשארתי כיתה, הצטרפתי לשנה המיתולוגית של ארי פולמן, רני בלייר, חגי לוי, איתן פוקס, אסנת טרבלסי וארנון גולדפינגר, ואז החוג הפך להיות הבית שאני מסתובב בו. מתחתינו הייתה השנה של איתן צור ואסף ציפור".

 

"בדיוק אז היה ערוץ 2 הניסיוני לפני ערוץ 2 המסחרי", סיפר נוי. "איתן קיבל משימה מהחוג, להרים פיילוט לערוץ הניסיוני. הוא החליט עם אסף, בגלל ששניהם אהבו טלוויזיה ומערכונים של 'מונטי פייטון' לעשות תוכנית כזאת. הם הציעו לנו וחיפשו עוד שחקנים. קרן (מור) הייתה אז כבר מוכרת וידועה - אני לא ידעתי מי זאת". וכך, באולפני החוג לקולנוע באוניברסיטת תל אביב צולם הפיילוט לתוכנית הסאטירה "החמישייה הקאמרית" - והשאר היסטוריה.

 

 

האזינו לריאיון המלא עם מנשה נוי בכאן רשת ב' >>

לכתבה המקורית בחדשות כאן >>

צפייה בכתבה >>

אוניברסיטת תל אביב עושה כל מאמץ לכבד זכויות יוצרים. אם בבעלותך זכויות יוצרים בתכנים שנמצאים פה ו/או השימוש
שנעשה בתכנים אלה לדעתך מפר זכויות, נא לפנות בהקדם לכתובת שכאן >>