כנס פיקציה חוזר

טלוויזיה וספרות: מתח, או רצף?

28 בפברואר 2023, 11:30 
הפקולטה לאומנויות, בניין מכסיקו, 206א' 
ללא תשלום
כנס פיקציה חוזר

כנס פיקציה, הכנס ללימודי טלוויזיה בישראל של בית הספר לקולנוע וטלוויזיה על שם סטיב טיש, מתקיים השנה בפעם ה-13. השנה הכנס יעסוק בנושא טלוויזיה וספרות, בשיתוף המכון הישראלי לפואטיקה וסמיוטיקה על שם פורטר.

 

הרגע הטלוויזיוני העכשווי מנכיח בעוצמה את מערכת היחסים הארוכה והמרתקת שמתקיימת בין הטלוויזיה לספרות. למשל "בית הדרקון"  ו"שר הטבעות: טבעות הכוח", שתי ההפקות הטלוויזיוניות המושקעות והמדוברות של השנה האחרונה, עיבודים ליצירות ספרותיות, עם נתוני צפייה מרשימים ונוכחות בשיח היומיומי והאקדמי גם יחד.

 

ראשיתה של ההיסטוריה המשותפת של הספרות והטלוויזיה כבר בסוף המאה ה-19, עשורים לפני שעלתה לשידור תוכנית הטלוויזיה הראשונה, אז דמיינה הספרות את הטלוויזיה; והמשיכה לאחר הופעתו של המסך הקטן, בהפיכתה של הספרות למקור מתמשך של יצירה טלוויזיונית, כאשר ספרים עובדו לדרמות בודדות ולסדרות. על רקע זה, לאורך השנים, התקיים בין הטלוויזיה והספרות מערך יחסים משתנה שהתעצב על ידי שינויים בדומיננטיות התרבותית והפך את המפגש ביניהם לזירה פורייה למחקר.

 

בין ההרצאות האקדמיות בכנס, חלק יעסקו באדפטציה מספרות לטלוויזיה (בין היתר בסדרות "תחנה 11", "גירושים מאוחרים", "מלכת היופי של ירושלים", "החברה הגאונה" ועוד), בספרות וטלוויזיה לילדים ונוער, ובאופן כללי במתח (או שמא ברצף או בזיווג) בין המילה הכתובה לדימוי האודיו-ויזואלי. בנוסף לפאנלים האקדמיים ייתקיימו שני פאנלים מיוחדים. באחד ישוחחו ביניהם, ולאחר מכן עם הקהל, עמרי הרצוג וליאת אלקיים על ביקורת ספרות, ביקורת טלוויזיה ועל מה שביניהם. בפאנל השני ישוחח אסף ציפור עם נועה ידלין ("שטוקהולם"), איתן צור ("עיר מקלט") ואסתי נמדר ("מלכת היופי של ירושלים") על המורכבות והאתגרים בעבודת העיבוד של יצירות ספרות לטלוויזיה.

 

חברי ועדת הכנס: איתי חרל"פ, נועם יורן, דן ערב, יעל לוי, גל נדלר ודנה מסד.

 

מפיקת הכנס: דנה גרין

 

 

 

אוניברסיטת תל אביב עושה כל מאמץ לכבד זכויות יוצרים. אם בבעלותך זכויות יוצרים בתכנים שנמצאים פה ו/או השימוש
שנעשה בתכנים אלה לדעתך מפר זכויות, נא לפנות בהקדם לכתובת שכאן >>