הרצאה במסגרת הקולוקוויום: "מרחב המחייה של עצים בערי ישראל".

הקולוקוויום מתקיים בימי שני בבניין מכסיקו חדר 209 בין השעות 14:00-15:30.

25 בנובמבר 2019, 14:00 
 
הרצאה במסגרת הקולוקוויום: "מרחב המחייה של עצים בערי ישראל".

מרחב המחייה של עצים בערי ישראל

מרביתנו חיים ועובדים בעיר. למרות שאנו מכירים בערכם של העצים הניצבים בחזית הרחוב, בגינה השכונתית, או בפארק, לא תמיד אנו מודעים לעובדה שעצים אלה מהווים מדד חיוני בהגדרת איכות הסביבה העירונית. העצים נותנים צל, מייצרים לחות, סופחים מזהמים, מהווים בית גידול ומקנים לעיר איכות ויזואלית ומרגוע מהנוף הבנוי.

השפעתם החיובית של עצים על הסביבה הבנויה הוכחה אמפירית במאות מחקרים. כתוצאה מכך מושקעים בעשורים האחרונים משאבים הולכים וגדלים במחקר ובטיפוח של יערות עירוניים ברחבי העולם . סוגיה מרכזית בתחום זה עוסקת במרחב המחייה הדרוש לעצים בעיר לצורך שגשוגם . רחובות וכיכרות העיר לעולם לא יציעו לעץ בית גידול שווה באיכותו לבית גידולו הטבעי. לצורך קיומו בעיר, על עץ הרחוב לגדול במרחב מצומצם, עמוס לחצים ומזוהם, בסביבה רווית תשתיות ותנועה. מחקרים מצביעים על כך כי במהלך 30-40 השנים האחרונות ניכרת צניחה באחוזי ההצלחה של עצי רחוב. אורך החיים הממוצע של עצי רחוב חדשים בערים רבות בעולם עומד על בין 7-25 שנה .

בהרצאתו יציג שחר צור סקירה של סוגיי ת עצי הרחוב בישראל מנקודת מבט הבוחנת את איכות מרחב המחייה הניתן לעצים, וכן יציג מהלכים בהתהוות לשיפור מרחב המחייה ומתודות הנטיעה בערי ישראל .

 

אודות המרצה:

אדריכל נוף שחר צור , BLA, MSC בוגר תואר ראשון ושני באדריכלות נוף, הטכניון חיפה. בעל 16 שנות ניסיון במשרדים מובילים בארץ ובחו"ל. במשך 7 שנים עבד שחר במשרד ההולנדי west8 ברוטרדם ולקח חלק במגוון רחב של פרויקטי תכנון בינלאומיים זוכי פרסים, ביניהם תכניות האב לקו החוף של העיר טורונטו, פארק הנהר במדריד וקירוי ה 30 - M , הפארק על הגוברנורס איילנד במנהטן ועוד. בשנת 2012 שב שחר לישראל והשתלב בתכנון במגוון פרויקטים בדגש על קיימות עירונית, במסגרות שונות. ב- 2013 הקים את סטודיו צורא יחד עם אדריכלית הגר צור . שחר מרצה מצטיין בטכניון זו השנה חמישית ברציפות . מחקרו בנושא מרחב המחייה של עצי רחוב בישראל זכה לפרסום רב ומהווה תשתית למסמכי מדיניות של גופים ציבורים ופרטיים .

אוניברסיטת תל אביב עושה כל מאמץ לכבד זכויות יוצרים. אם בבעלותך זכויות יוצרים בתכנים שנמצאים פה ו/או השימוש שנעשה בתכנים אלה לדעתך מפר זכויות, נא לפנות בהקדם לכתובת שכאן >>
אוניברסיטת תל-אביב, ת.ד. 39040, תל-אביב 6997801
UI/UX Basch_Interactive