יוצרות מראות: פמיניזם, מגדר ומיניות בקולנוע ומדיה

להרוס שמחה, להרוס פטריארכיה

05 במרץ 2023, 9:30 
הפקולטה לאומנויות, בניין מכסיקו, 206א' 
ללא תשלום
יוצרות מראות: פמיניזם, מגדר ומיניות בקולנוע ומדיה

מתוך הסרט ז'ה טם של רונית אלקבץ (2022). צילום: מירי דוידוביץ

 

להרוס, היא אמרה. להתלונן. לדווח. להשבית שמחות. שרה אחמד כתבה כי משביתות השמחה הפמיניסטיות (feminist killjoys) מפריעות לתנועתו החלקה של השטף הנורמטיבי כשהן שמות לב לגילויי אלימות ודיכוי, קוראות להם בשמם ומסרבות לשתוק. הן מבאסות. מתנגדות להבטחת האושר המגלמת בתוכה אי שוויון ואלימות, מקעקעות את הפנטזיה שאפשר למצוא סיפוק במצבים ללא נחת. הן לא נחמדות! הן מסרבות להפוך לכלי האדון או להשתתף בבניית ביתו. אחמד טוענת כי הסדר החברתי קיבל מעמד של צו מוסרי – צו האושר. על כן משביתות השמחה הפמיניסטיות חייבות להיות מוכנות לקלקל את האושר, לשבש את העונג, לצעֵר, גם אם מטרתן אינה להעכיר את השמחה.

 

 אקטיביזם פוליטי הוא לעיתים קרובות מאבק נגד הנוחות והנחת, קורת הרוח ושביעות הרצון. שכן, כפי שתיארה זאת סימון דה בובואר "תמיד קל לייחס אושר למצב שמנסים לכפות על הזולת".

 

אנו שמחות להזמינכן.ם לכנס יוצרות מראות: הורסות שמחות של בית הספר לקולנוע וטלוויזיה על שם סטיב טיש (הכנס הרביעי עד כה). הכנס יעסוק במגוון תחומים. כולם יראו כיצד אפשר וצריך לקלקל את האושר בשיח החברתי אך גם ישפכו אור יצירתי ומרתק על אקטיביזם פוליטי והדימוי האודיו וויזואלי. הכנס יכלול הרצאות של מגוון חוקרות וחוקרים בתחומים אלו, לצד הרצאותיהן של יוצרות קולנוע וטלוויזיה והקרנות באורך מלא.

 

ועדת הכנס: בועז חגין, רז יוסף, יעל לוי, אורי לוין, תומר נחושתן, יערה עוזרי

 

 מפיקת הכנס: תומר נחושתן

 

 

 

 

 

אוניברסיטת תל אביב עושה כל מאמץ לכבד זכויות יוצרים. אם בבעלותך זכויות יוצרים בתכנים שנמצאים פה ו/או השימוש
שנעשה בתכנים אלה לדעתך מפר זכויות, נא לפנות בהקדם לכתובת שכאן >>