לימודי תיאטרון קהילתי במסלול ARTIVISM ושינוי חברתי

מנהלת התכנית

ראשת החוג:
פרופ' שולמית לב-אלגם

ראש התכנית:
ד"ר חן אלון

 

עוזרת מנהלית:
ליאורה טופז
טלפון: 03-6408452

 

חדש!!         חדש!!        חדש!!

 

מסלול חדש ללימודי תיאטרון קהילתי 

ARTIVISM ושינוי חברתי בתואר הראשון בחוג לאמנות התיאטרון

בשנת תשע"ז יפתח מסלול ללימודי תיאטרון קהילתי, ארטיביזם ושינוי חברתי, במסגרת הלימודים החד-חוגיים בתואר הראשון בחוג לאמנות התיאטרון (BA). בראש המסלול יעמוד ד"ר חן אלון.

מסלול זה הוא חלק מהמגמה המרכזית של החוג לחזק את הלימודים המעשיים, ולהתקדם לעבר התמקצעות בתחומים השונים של אמנות התיאטרון, מגמה שהחלה בשנה"ל תשע"ה עם פתיחת מסלול למצטיינים במשחק, והורחבה בתשע"ו עם פתיחת תכנית תואר ראשון בבימוי ותוכנית פקולטטית בעיצוב במה, קולנוע וטלוויזיה.

סטודנט/ית הבוחר/ת במסלול, ת/ילמד לימודים עיוניים הזהים בהיקפם ובתוכנם לתוכנית הלימודים החד-חוגית הקיימת בחוג. תכנית הלימודים המעשיים במסלול זהה למכסת שעות השעורים המעשיים בלימודים החד חוגיים, אך תתמקד בפיתוח מיומנויות מעשיות רב תחומיות, תוך שילוב טכניקות תיאטרוניות ומופע שונות בעבודה עם, בתוך ולמען קהילה. 

 

ראש מסלול לימודי תיאטרון קהילתי - ARTIVISM ושינוי חברתי, ד"ר חן אלון:

"כל אחד יכול לעשות תאטרון, אפילו שחקנים" (אוגוסטו בואל)

כשחקן מקצועי, נדרשו לי שנים רבות של עבודה עם "לא-שחקנים" (Non-Actors) כדי להבין את המשפט שלעיל, להפנים שתיאטרון הוא יכולת אנושית, שכל אדם יכול וצריך להשתמש בה. אני מאמין שתיאטרון הוא כלי לשחרור אינדיבידואלי וקולקטיבי. ברור ששחקנים מקצועיים, מוכשרים ויצירתיים, הם חלק בלתי נפרד מהתיאטרון, אבל לא תמיד הם אלה שהכי זקוקים לו. אני מאמין שצריך להחזיר את התיאטרון לאלה שעבורם התיאטרון הוא צורך מיידי לצורך פתרון בעיות ושחרור מצורות שונות של דיכוי.

התיאטרון החברתי, הקהילתי והאמנות האקטיבסטית (Artivism) מאפשרים לנו להפוך בעיה בלתי-נראית לנראית. עם זאת, ברוב המקרים, קשה לנו להודות שהבעיה שהצלחנו להפוך לנראית באמצעות התיאטרון היא חלק מתמונה גדולה יותר, ועל כן לא נוכל לפתור אותה באמצעות טכניקות תיאטרוניות או אמנותיות בלבד. לא ניתן להשלים בין כתלי התיאטרון תהליך שבעצם לא החל שם, מצב שהוא מעבר למרחב האמנותי-אסתטי. לכן יש להמשיך הלאה, בדרכים יצירתיות מגוונות עד להשגת פתרון. הדברים המעניינים ביותר קורים כאשר אנשים מוכנים לעזוב זמנית את המקומות והתפקידים שיועדו להם, להסיג גבול וליצור לעצמם מקומות ותפקידים אחרים. כך, למשל, כאשר אמנים מקצועיים, לעתים אקטיביסטים, יוצרים בשיתוף עם תושבים מקומיים (Non-Actors) מופעים תלויי מקום, עבודות מיצג ומיצב כמנוף לביקורת, לפעולה ולשינוי חברתי-פוליטי ספציפי.

אמנות בכלל ותיאטרון בפרט, מאפשרים לדמיין באופן יצירתי שינוי חברתי לא רק מלמעלה, אלא גם מלמטה. תיאטרון קהילתי ואמנות אקטיביסטית מספקים פרספקטיבה אחרת על החברה, תוך עיבוד של קונפליקטים ויצירת בריתות חדשות. בלב התהליכים הללו ניצב/ת הבמאי/ת והמנחה הקהילתי/ת, היוצר/ת האקטיביסט/ית.

המסלול החדש לתיאטרון קהילתי, Artivism ושינוי חברתי, יכשיר מנחים/ות ובמאים/ות היוצרים/ות תיאטרון בתוך, עם ועבור קהילות שונות על מנת לחולל תהליכי העצמה ושינוי חברתי. ייחודה של התכנית היא בשימת דגש על פיתוח קשר רב-מערכתי בין אקדמיה לקהילה באמצעות לימוד פרקטי ותיאורטי של התיאטרון ככלי חינוכי, חברתי וטיפולי.

המסלול משלב בין לימוד ויישום טכניקות תיאטרוניות חיוניות, כמקובל כיום בתכניות דומות, המוכרות בעולם כ:Applied Theatre  ו-Community-Based Theatre, לבין התמקדות בתחום המופע ((Performance.

כמו כן, המסלול מעודד ומקדם מחקר תיאטרוני, חברתי וחינוכי, אשר רותם כלי מחקר מתחום מדעי החברה, סוציולוגיה, אנתרופולוגיה, עבודה סוציאלית, פסיכולוגיה חברתית, חינוך ולימודי תרבות.

בשנה הראשונה ילמדו הסטודנטים/יות מושגי יסוד בתיאטרון קהילתי ובאמנות אקטיביסטית, ויתנסו כמשתתפים/ות בפרויקט בקהילה. בשנה השניה יושם דגש על משחק והדרכת "לא-שחקנים", תוך התמקדות בקבוצה כקהילה. השנה השלישית תוקדש ללימודי בימוי, עיצוב במה ותאורה, והסטודנטים/יות יתנסו בתהליך יצירתי בקהילה כמשתתפים מובילים.

למידה והתנסות תוך מחויבות והישגים יאפשרו מעבר לתואר שני. על בסיס קורסים מתקדמים בשנה הרביעית והחמישית, יעבדו הסטודנטים/יות על יצירות והפקות משלהם בתוך ובשיתוף הקהילה, ינחו ויביימו יצירה קהילתית עצמית של קבוצת "לא-שחקנים" מקומיים. הסטודנטים/ות יקבלו ליווי ובחונכות, ויחוו את המפגש בין תיאטרון ו-ARTIVISM לבין קהילות שונות.

אני מאמין כי המהלך התיאטרוני מגיע לשלמותו ומיצויו כאשר האמן/ית, השחקן/ית הופך/ת לאקטיביסט/ית; כאשר הוא/היא משתמשים ביכולתם להשפיע על החברה ולשנות אותה. על מנת להצטרף לעשייה זאת אני מזמין אתכם לקחת חלק במסלול החדש.

 

מידע נוסף וחדשות ניתן למצוא בדף הפייסבוק של המסלול: https://www.facebook.com/taukehilati/

 

 

אוניברסיטת תל-אביב, ת.ד. 39040, תל-אביב 6997801
UI/UX Basch_Interactive