לימודי בימוי

לימודי בימוי לתואר ראשון ושני

מנהלת התכנית

ראשת החוג:
דר' שרון אהרונסון להבי

ראש התכנית:
פרופ' אופירה הניג 

 

עוזרת מנהלית:
ליאורה טופז
טלפון: 03-6408452

 

מסלול ללימודי הבימוי בתואר הראשון​

מסלול ללימודי הבימוי במסגרת הלימודים החד-חוגיים בתואר הראשון בחוג לאמנות התיאטרון (BA). המסלול מספק תשתית מקצועית ללימודי הבימוי בתואר השני (MFA) ובראשו תעמוד  הבמאית פרופ' אופירה הניג.

 

 

סטודנט שיבחר במסלול הבימוי, ילמד לימודים עיוניים הזהים בהיקפם ובתוכנם לתוכנית הלימודים החד-חוגית הקיימת בחוג. תכנית הלימודים המעשיים במסלול הבימוי זהה למכסת שעות השעורים המעשיים בלימודים החד חוגיים, אך תתמקד בפיתוח יכולות הבימוי והחשיבה החזותית של הסטודנטים, כהכנה ללימודי התואר השני בבימוי.

 

 

ראש מסלול לימודי הבימוי בתואר הראשון והשני, פרופ' אופירה הניג:

 

"איני יודע, אני מכיר מעט, ובקושי רואה"

מתוך שירו של פבלו נרודה "רק המוות".

 

אני מאמינה שבחירה בבימוי כאמנות וכמקצוע- זו בחירה בדרך חיים. כשאנחנו מביימים אנחנו מתחילים להסתכל על העולם מזווית שיכולה לקלוט 360 מעלות. אנחנו מביטים קדימה, מביטים מהצד, אבל גם לא שוכחים להביט אחורה ולהבין באיזה קונטקסט תרבותי והיסטורי אנחנו יוצרים.

לפעמים כלי הבימוי מאפשר זווית זו, ולפעמים-אם אין את היכולת לזווית הזאת: לא נולדת יצירה משמעותית.

אני מאמינה שנדרש כישרון מולד, אבל אני גם מאמינה גדולה בלימוד של דרכי חשיבה, של טכניקות עבודה וברכישת ידע.

 

המסלול החדש מאפשר כניסה הדרגתית לעולם הבימוי, למידה והתנסות, ומימוש דרך עבודה מעשית. התכנית מבוססת על דיסציפלינות שונות וניתנת על ידי יוצרים שונים ומרתקים שעובדים בארץ ובעולם. ההיכרות עם גישות שונות באמנות התיאטרון היא הכרחית ומאפשרת את עיצוב זהותו של הבימאי/ת.

רק למידה נכונה ומעמיקה של יסודות התיאטרון, מאפשרת שבירה אמיתית וביקורתית שלהם. סטודנט/ית שלמד/ה מהו "הקיר הרביעי" יוכל גם לשבור אותו. סטודנט/ית שלמד/ה מהו סיפור בתיאטרון, יוכל לספר אותו באמצעים שונים ובדרכים שונות. סטודנט/ית שלמד/ה איך לפענח מחזה כתוב, יוכל לפרק אותו ולכתוב אותו מחדש.

 

ישנו תיאטרון שנולד מעבודה קבוצתית, ישנו תיאטרון שנולד משחקן יוצר או ממעצב וישנו תיאטרון שנולד מהבימאי.

מסלול הבימוי בחוג לאמנות התיאטרון רואה בבימוי את התחום שמוביל את תהליך היצירה. הבימאי הוא האדם שצריך לתקשר את חלומותיו, רעיונותיו וחזיונותיו –לאנשים נוספים, והוא חייב לעבוד עם יוצרים אחרים שיעזרו לו לממש את הקונספט. חלק מהלמידה עוסק בדרך שבה אנחנו מתקשרים עם סביבת העבודה: לקסיקון מושגים, הנחיית שחקנים וייצוג הרעיון כלפי חוץ.

תיאטרון לא עושים לבד.

 

בשנה הראשונה הסטודנטים/יות ילמדו את מושגי היסוד במדיום התיאטרון, ויבדקו את השימוש בהם בתרגילים מעשיים. בשנה השנייה ייפגשו עם מחזות כתובים עכשוויים וקרובים לליבם ויביימו סצנות מתוכם, ובשנה השלישית יביימו סצנות מתוך יצירות המופת-מחזות קלאסיים מודרניים ועתיקים מתרבויות שונות שכל עבודה עליהם היא עולם ומלואו.

רק למידה ועבודה אינטנסיביים יאפשרו מעבר לתואר השני בבימוי. בקורסים מתקדמים בשנה הרביעית והחמישית, יעבדו הסטודנטים/יות על מחזות שלמים שיהיו בחירתם האישית. הם יקבלו ליווי וחונכות, יעלו הפקות מלאות ולבסוף יחוו את המפגש עם קהל-שהוא השלב האחרון בעבודת הבימוי.

לפרטים נוספים: מזכירות החוג לתיאטרון

 

 

 

אוניברסיטת תל-אביב, ת.ד. 39040, תל-אביב 6997801
UI/UX Basch_Interactive