סימון טלבי ז"ל

 

הקרן להנצחת סימון טלבי

 

telvi

 

סימון טלבי נולד ב-20 בספטמבר 1951 באיסטנבול, טורקיה. בשנת 1969 סיים את לימודיו בתיכון הצרפתי Saint Joseph   ועלה לארץ. בשנת 1975 סיים את לימודיו במגמת הנדסת חשמל ואלקטרוניקה בטכניון בחיפה.

 

אהבתו הגדולה של סימון הייתה התאטרון. בשנת 1980 סיים את לימודי האומנויות במגמת התאטרון באוניברסיטת פריז 8. בשנת 1984 סיים את לימודי התואר השני במגמת התאטרון באוניברסיטת סורבון בפריז.

 

בין השנים 1982-1981 לימד משחק בחוג לתאטרון באוניברסיטת אנקרה בטורקיה. בין השנים 1989-1992 לימד משחק-אימפרוביזציה ודרמטורגיה באוניברסיטת אנקרה ובאוניברסיטת אֶסְקישִיר בטורקיה.

 

בשנת 1991, במסגרת "הקונגרס הבינלאומי ה-24 לתאטרון", עבד בסדנא של פייר דבוש כאסיסטנט בנושא אימפרוביזציה.

 

עבודותיו של סימון בתחום הבימוי על הסוגות המגוונות שלהן זכו לתשואות ולהערכה רבה. בין השאר ביים הצגות בשיטת האימפרוביזציה אותן חיבר יחד עם השחקנים, וכן מחזות פרי עטם של מחזאים אחרים כמו האדפטציה המודרנית ל"פאוסט" מאת גתה, "עיר של מלאכים", "כרמלה" ו"אגדות למבוגרים". כמו כן תירגם לטורקית את המחזה "דו-סיוט" של אוז'ן יונסקו (Eugene Ionesco).

 

סימון ערך מחקר בנושא השימוש בגוף ובמוח של השחקן במהלך המשחק. תלמידו וחבר סגל באוניברסיטת יֵדיטפֶּה, חסן שַהינטוּרק, ממשיך מחקר זה.

 

סימון חלה במחלת הסרטן בה נאבק מספר שנים. כל עוד כוחו איפשר לו, לימד אימפרוביזציה ודרמטורגיה באוניברסיטת חָליץ' באיסטנבול. כמו כן לימד משחק, הכנת השחקן לתפקיד ואימפרוביזציה באוניברסיטת יֵדיטפֶּה באיסטנבול. למרות הכאבים שסבל מהמחלה היה תמיד עם חיוך מקסים על הפנים. לו שאלת את סימון "מה שלומך?" היה עונה "ומה שלומך אתה?" כשהוא קורן מאושר ומסקרנות אמיתית לדעת מה שלומך.

 

סימון נפטר ב-10 ביוני 2008. טקס פרידה יוצא דופן נערך לכבודו מטעם האוניברסיטאות בהן לימד. מאות סטודנטים מהעבר ומההווה וחברי הסגל האקדמי הגיעו כדי לחלוק כבוד אחרון למורה הנערץ שלהם, כשארונו מונח על הבמה בתאטרון "אֶפיפֶה ג'אלה" באיסטנבול. הם הציגו את חייו ועבודתו של סימון טלבי בדרך האימפרוביזציה שלו. בנאומי ההספד שלהם הם העלו על נס את סימון האדם ואיש התאטרון שלימדם לחשוב, לקוות, להיות מוסריים, לאהוב ללא תמורה, להיות בני אדם ולהעיז לחלום.

 

סימון הותיר אחריו אם ובת (ניל) המתגוררות באיסטנבול, אח (ארול) המתגורר באנגליה ושותפתו לחיים הַידִין. כמו כן הותיר אחריו חברים רבים שהוקירו ואהבו אותו.

 

חבריו של סימון החליטו להנציח את שמו של החבר, איש התאטרון והאדם יוצא הדופן. יחד עם בני משפחתו, הקימו את הקרן להנצחת סימון טלבי, שתחלק בשמו מלגות לסטודנטים מהחוג לתאטרון באוניברסיטת תל-אביב ותנציח את שמו בפרוייקטים עתידיים נוספים.   

 

אוניברסיטת תל אביב עושה כל מאמץ לכבד זכויות יוצרים. אם בבעלותך זכויות יוצרים בתכנים שנמצאים פה ו/או השימוש
שנעשה בתכנים אלה לדעתך מפר זכויות, נא לפנות בהקדם לכתובת שכאן >>