שבעה מחזות

מלכות חולפת, רצח יצחק, בחשכה, בסוף הלילה, ההודאה, אהבה קשה, בנדיקטוס
מוטי לרנר

תוכן עניינים (PDF)

 

מוטי לרנר, יליד זיכרון יעקב (1949) הוא בוגר האוניברסיטה העברית במתמטיקה (1970). ב-1976-1974 למד תיאטרון באוניברסיטה העברית ובבתי-ספר לתיאטרון באנגליה ובארצות-הברית.

 

בשנים 1977-1976 הקים וניהל את התיאטרון הניסיוני מדוגה שפעל במסגרת תיאטרון ירושלים והעלה בו מופעים ניסיוניים והצגות רחוב. ב-1984-1978 עבד בתיאטרון החאן כעוזר במאי, כעוזר למנהל האמנותי ואחר כך כדרמטורג ובמאי.

 

מ-1984 הוא כותב מחזות ותסריטים ומלמד כתיבת מחזות בבית-הספר לדרמה במכללת סמינר הקיבוצים. ב-2007-1992 לימד כתיבת מחזות פוליטיים בחוג לתיאטרון באוניברסיטת תל אביב. ב-1992 היה פרופסור אורח במרכז ללימודים יהודיים באוניברסיטת אוקספורד. ב-1997-1993 היה דרמטורג בתיאטרון בית לסין.

 

ב-1997 היה פרופסור אורח במחלקה לתיאטרון באוניברסיטת Duke בצפון קרוליינה, ב-2000 השתתף ב-International Writers Program באוניברסיטת Iowa, ב-2006 וב-2007 היה פרופסור אורח ב-Knox College באילינוי. בשנת 1994 זכה בפרס ראש הממשלה לסופרים. נשוי ואב לשלושה.

 

כריכה אחורית: מוטי לרנר הוא ממוליכי התיאטרון הפוליטי הרדיקאלי בישראל ומן המובילים ביצירת המחזאות התיעודית הישראלית.

בשנות השמונים והתשעים הציבו אותו מחזותיוקסטנרחבלי משיח ופולארד במרכז העשייה התיאטרונית בישראל ועוררו דיון ציבורי בנושאים, שהם בלב ההוויה שלנו: השואה, ההתנחלות, האתוס המוסרי של החברה בישראל, יחסי ישראל ויהודי התפוצות.

בעשור האחרון, עם התכנסותו של התיאטרון הישראלי בתוך הקונסנזוס הפוליטי התמעטו הבכורות של מחזותיו על במות הארץ והתרבו - בחו"ל.

בספר זה מתפרסמים לראשונה שבעה מחזות של מוטי לרנר, שרובם הועלו עד כה רק על במות אירופה וארצות-הברית: מלכות חולפתרצח יצחקבחשכהבסוף הלילהההודאהאהבה קשה ובנדיקטוס.

 

"בכל אחד ואחד מהמחזות הכלולים בקובץ זה באה לביטוי האמונה החזקה ביכולת התיאטרון להשפיע על המציאות באמצעות שינוי המודעות של הצופה. התיאטרון של לרנר הוא המשך המאבק החברתי והפוליטי באמצעים אחרים... בתקופה של הפרטה, ציניות ואינדיווידואליזם נותר מוטי לרנר נאמן לקביעה של אבי התיאטרון הפוליטי, ארווין פיסקטור, הדוחה את התפישה לפיה קיימת אמנות "טהורה" - אמנות לשם אמנות". פרופ׳ גד קינר

 

ספר זה יצא לאור בסיוע הקרן על שם דורון בלום ז"ל, שנועדה לסייע לאמנים וליוצרים בישראל.

 

דורון בלום נולד בחורף 1952 בתל אביב ונפטר בה בסתיו 1975. הוא למד בביה"ס לדוגמא ע"ש הנרייטה סולד ובתיכון עירוני ה', ושירת בצה"ל כטנקיסט בחטיבה 188.

דורון הלך לעולמו לפני שהספיק לטייל, לפני שהספיק ללמוד, לפני שהספיק לאהוב. הוא התהלך בינינו בנפש חשופה. חלומות נעוריו מעולם לא התגשמו.

השירים שרצה לכתוב לא נכתבו. הקרן על שמו של דורון היא ביטוי לאהבה ולגעגועים שחשים אליו חבריו הרבים ובני משפחתו.

 

אוניברסיטת תל אביב עושה כל מאמץ לכבד זכויות יוצרים. אם בבעלותך זכויות יוצרים בתכנים שנמצאים פה ו/או השימוש
שנעשה בתכנים אלה לדעתך מפר זכויות, נא לפנות בהקדם לכתובת שכאן >>