הרצאת הקולוקוויום: סלמן סלמנגיץ' בפלסטינה המנדטורית

פרופ' ערן נוימן

דקאן הפקולטה לאמנויות

31 באוקטובר 2022, 14:00 
 
מנדט

קולוקוויום

סמסטר א' תשפ"ג

ימי שני 14-16

מכסיקו 206א

 

 

31.10.22

 

 

פרופ' ערן נוימן

דקאן הפקולטה לאמנויות

 

 

סלמן סלמנגיץ' בפלסטינה המנדטורית

 

בסוף 1935, כתב האדריכל הציוני ריכרד קאופמן מכתב המלצה עבור האדריכל סלמן סלמנגיץ'.  סלמנגיץ', יליד סרברניקה, בוסניה ומהסטודנטים המוסלמים הבודדים בבאוהאוס, עבד במשרדו של קאופמן בין אוגוסט 1934 לאפריל 1935. הוא הגיע לפלסטינה המנדטורית תוך כדי שהוא מחפש עבודה באדריכלות על מנת לצבור ניסיון במקצועות התכנון והבניה. ופלסטינה המנדטורית על הבנייה ההולכת וגדלה של אותן שנים, הציעה הזדמנות רבות בתחום. במשרדו של קאופמן, סלמנגיץ' היה אחראי על מספר בנייני מגורים ופרטיים בירושלים, תל אביב וחיפה.

 

הסיבות לסיום עבודתו של סלמנגיץ' במשרדו של קאופמן אינן ברורות. קאופמן שיבח את סלמנגיץ' במכתב ההמלצה וציין שהאדריכל הבוסני מבקש להתחיל בקריירה פרטית. עם זאת, ניכר שהזהות המוסלמית של סלמנגיץ׳, גרמה לחוסר נוחות אצל קאופמן, בעיקר על רקע המתח הגובר בין התושבים היהודים והמוסלמים של ירושלים של מחצית שנות השלושים.

 

סלמנגיץ' היה מודע היטב למורכבות הזהות שלו. מעבר למוצאו הבוסני-מוסלמי, הוא היה גם קומוניסט שפעל בסביבות דתיות. הוא עבד במזרח ירושלים מיד לאחר שעזב את משרדו של קאופמן, כאשר הווקף של ירושלים הזמין אותו לתכנן מבני מגורים במזרח העיר והמופתי של ירושלים הזמין אותו לשקם את חומות העיר העתיקה.

 

בפרזנטציה שלי אחזור לשנים בהן סלמנגיץ' חי בפלסטינה המנדטורית (1934-39) ואדון בדרכים בהן פעל בין תרבויות יהודיות ואסלאמיות כאדריכל קומוניסט שלמד בגרמניה.

 

אוניברסיטת תל אביב עושה כל מאמץ לכבד זכויות יוצרים. אם בבעלותך זכויות יוצרים בתכנים שנמצאים פה ו/או השימוש
שנעשה בתכנים אלה לדעתך מפר זכויות, נא לפנות בהקדם לכתובת שכאן >>