הרצאה במסגרת הקולוקוויום: 'טקטיקות של יזמי תרבות עצמאיים בהקשרים של התחדשות המרחב העירוני - המקרה של העיר התחתית בחיפה'

15 בנובמבר 2021, 14:00 
 
הרצאה במסגרת הקולוקוויום: 'טקטיקות של יזמי תרבות עצמאיים בהקשרים של התחדשות המרחב העירוני - המקרה של העיר התחתית בחיפה'

במפגש ביום שני הקרוב, 15.11.21, ירצה אורי גינוסר מהחוג לג"ג ותכנית המצטיינים ע"ש לאוטמן בנושא : 'טקטיקות של יזמי תרבות עצמאיים בהקשרים של התחדשות המרחב העירוני- המקרה של העיר התחתית בחיפה'

תקציר:

העיר התחתית הינה המרכז ההיסטורי של העיר חיפה, אשר עבר תהליך התחדשות בהובלת העירייה במשך עשור בין השנים 2008-2018, תוך שימוש באסטרטגיות שונות לרבות אסטרטגיות הנובעות מתפיסת "העיר היצירתית". עוד קודם לכן, וכן במהלך יישום אסטרטגיות אלו בשטח -החלו לפעול ולגור בעיר התחתית יזמי תרבות ואמנים עצמאיים ולארגן יוזמות שונות על מנת לקדם ולממש אג'נדות ושאיפות אמנותיות שונות.

המחקר עוסק בטקטיקות ההתמודדות של יזמי התרבות העצמאיים בעיר התחתית חיפה על רקע אסטרטגיות התכנון וההתחדשות העירונית מוטת "היצירתיות" שיזמה העירייה, מנקודת מבט תרבותית, חברתית ו(פוסט)קולוניאלית. כמו כן, המחקר עוסק בפער המובנה בין הממסד העירוני לבין יזמי תרבות עצמאיים, הוא "פער המדיניות היצירתית", ומבקש לזהות כיצד האינטראקציה בין טקטיקת היזמים לאסטרטגיות העירייה משפיעה על עשיית התרבות והאמנות באזור העיר התחתית ועל ייצור המרחב באזור ספציפי זה, כפי שהומשג בידי אנרי לפבר.
מושגי מפתח נוספים המשמשים כחלק מניתוח ממצאי מחקר איכותני זה הינם אסטרטגיה וטקטיקה על פי דה-סרטו, אינסטרומנטליזציה של תרבות, סצנה תרבותית, ג'נטריפיקציה ומגוון עירוני.

אודות המרצה:

אורי גינוסר - בוגר תואר שני בחוג לגיאוגרפיה וסביבת האדם באוניברסיטת תל אביב ובוגר התכנית הבין-תחומית לתלמידים מצטיינים ע"ש עדי לאוטמן; עובד כמתכנן עירוני ומנהל פרוייקטים בחברת "רן וולף - תכנון אורבני וניהול פרוייקטים בע"מ" וכמפיק ומנהל אומנותי של מספר אירועי תרבות בישראל, ובראשם פסטיבל inDnegev.

מתעניין ועוסק בקשר שבין עירוניות ותכנון לתרבות ולקהילה ובפוליטיקה המלווה את כל הנ"ל באופן גלוי וסמוי.

 

הקולוקוויום מתקיים בימי שני בין השעות 14-16 בבניין מכסיקו חדר 213.

 

נשמח מאד לראותכם!

אוניברסיטת תל אביב עושה כל מאמץ לכבד זכויות יוצרים. אם בבעלותך זכויות יוצרים בתכנים שנמצאים פה ו/או השימוש
שנעשה בתכנים אלה לדעתך מפר זכויות, נא לפנות בהקדם לכתובת שכאן >>