קולוקוויום "נמר חברבורות בעיר ללא-הפסקה: דימוי עירוני בין תיאטרון לחיי היום-יום".

11 בנובמבר 2019, 14:00 
בניין מכסיקו 
קולוקוויום  "מורכבות עירונית: ממורפולוגיה עירונית ועד לערים חכמות".

תקציר:

אילו יחסים מתקיימים בין דימוי העיר בחיי היום-יום לדימוי העיר המופיע על במת התיאטרון בזמן ובמקום מסויימים? מה מקומו של כל אחד מהם בתהליך הווצרותו והשתנותו של האחר? שאלות אלה עומדות בבסיס ההרצאה, ונוגעות לא רק להשתקפות העיר בצורה איקונית בתפאורת התאטרון או במקום ההתרחשות הבדיוני, אלא למגוון רחב של יחסים הנובעים בחלקם ממסגרת הפעולה המדיומלית, ובחלקם מהקשר חברתי-תרבותי-פוליטי ספציפי של חיי היום יום בעיר בזמן ובמקום נבחרים.

כמקרה בוחן תעקוב ההרצאה אחר חווית המרחב העירוני ודימויה המשתנה של העיר תל-אביב לאורך ארבעה עשורים, דרך המימוש הבימתי למחזה "נמר חברבורות" ליעקב שבתאי בשלוש הפעמים הרפאטואריות בהן הועלה: ב-1974 (תיאטרון חיפה),  ב-1985 (תיאטרון הבימה) וב-2006 (תיאטרון הבימה). באמצעות מקרה בוחן זה יפרסו התכנים והמשמעויות העירוניים באותה עת ויבחנו האינטרסים, העמדות והשקפות העולם העולות בהקשרן המסויים, כמו גם הדרך בה נוצרות ונבנות משמעויות ייחודיות אלו. ההרצאה מפגישה בין תחומי הידע של חקר המרחב העירוני כטקסט, חקר סמלי תרבות, חקר הטקסט הדרמטי (דרמטורגיה) וחקר מופע.

*ההרצאה מבוססת על מחקר דוקטורט שנערך בפקולטה לארכיטקטורה ובינוי ערים בטכניון, בהנחיית פרופ' נורית ליסובסקי (טכניון) ופרופ' נורית יערי (אונ' ת"א).

 

על המרצה:

אפרת שלום היא חוקרת וסצנוגרפית. בין השנים2010-2001 עיצבה למעלה מ -32 הפקות תיאטרון ומחול והציגה את עבודותיה בתערוכות בארץ ובעולם.  כיהנה כחברת אקדמיה לפרס התיאטרון הישראלי במשך ארבע שנים.

היא משמשת כחוקרת ומלגאית במרכז מורשת ובארכיון עזריאלי לאדריכלות בהם היא חוקרת את התאטרליות באדריכלות של דן איתן ושל רם כרמי.  בשנה שעברה הגישה בפקולטה לארכיטקטורה ותכנון ערים בטכניון את עבודת הדוקטורט שלה:  "יחסי בדיון ומציאות: זיקות בין המרחב העירוני בתאטרון והמרחב הסובב בן הזמן .  המקרה של תל-אביב."  בהנחייתן של פרופ' נורית ליסובסקי ופרופ' נורית יערי. במהלך לימודיה זכתה אפרת שלום במלגת בלבן-גלס לסטודנטים מצטיינים, ופעמיים במלגת קרן אמריקה-ישראל לתרבות.  היא שימשה כמורה נלווה בפקולטה לארכיטקטורה ותכנון ערים בטכניון במספר קורסים בנושא קריאה ביקורתית של המרחב ועריכה אדריכלית.  רעיונותיה הוצגו בכנסים בינלאומיים.

אוניברסיטת תל-אביב, ת.ד. 39040, תל-אביב 6997801
UI/UX Basch_Interactive