קטלוג החזיתות הטיפוסיות של בנייני המגורים בתל אביב- הרצאה במסגרת הקולוקוויום

01 בנובמבר 2021, 14:00 
 
הרצאת הקולוקוויום
 
 

 

בית הספר לאדריכלות ע"ש עזריאלי שמח להזמין למפגש הקולוקוויום הרביעי.
במפגש השני תרצה
גב' ענת גולדמן  
בנושא :
'קטלוג החזיתות הטיפוסיות של בנייני המגורים בתל אביב'.

 להלן תקציר ההרצאה:  

'קטלוג החזיתות הטיפוסיות של בנייני המגורים בתל אביב'.

העיר תל אביב, שראשיתה בעשור הראשון של המאה ה-20, החלה לגבש את זהותה הבנויה עם תקנון אחוזת-בית, וזו הלכה ונתעצבה ככל שהעיר התפתחה במהלך העשורים הבאים. כבר בשנות ה-1920, וביתר שאת בתחילת שנות ה-1930, ניתן היה לזהות בה גרעין אופייני של בניינים 'תל-אביביים', שהושפעו מרעיונות ורוח התקופה, ובראשם המודרניזם.

ההרצאה מציגה עיקרי מחקר תיעודי המתמצת את טיפוסי החזיתות האופייניים לתל אביב לגרעין מצומצם בעל הופעה כרונולוגית במרחב העירוני: בעשורים המוקדמים להקמת העיר נוצרו החזיתות 'המיסדות', ובהמשך התרחב הגרעין ונוצרו טיפוסים נוספים מחד, ומאידך חלק מהטיפוסים הקיימים לא צלח את השינויים השונים ונעלם מהנוף הבנוי העכשווי.

בסך הכל, מורכב הבינוי כולו במרכז העיר מתשעה טיפוסי חזיתות, חלקם מאפיינים כאמור עשורי בנייה מצומצמים, וחלקם ממשיכים להיבנות גם כיום ומחזקים את מעמדם כטיפוסים מקומיים בעלי אורך חיים ותהודה עכשווית בנוף הבנוי. כל אחד מהטיפוסים הללו ייחודי ומובחן, אולם כולם חולקים מאפיינים אחדים במשותף. אחד מהם-  הוא המרפסת, והשני הוא קומת עמודים. 

ההרצאה תציג את אילן היוחסין של טיפוסי החזיתות האופייניות, ותדון (ככל שיותיר הזמן) גם בביטויים השונים של המרפסת וקומת העמודים בבניינים אלו.

 

ענת גולדמן הגישה בימים אלו את עבודת המחקר לדוקטורט שנושאה הוא "דפוסי השינוי המורפולוגיים של תבניות הבניה למגורים בתל אביב". היא בעלת תואר ראשון באדריכלות, ותואר שני בגיאוגרפיה (לימודי חברה וסביבה). ענת מלמדת בביה"ס לאדריכלות ע"ש עזריאלי באוני' ת"א, ועוסקת במחקר.

תחומי העניין המחקריים שלה עוסקים בהיבטים מרחביים של שינוי ודינמיקה עירונית, ובעיקר בהתפתחויות מורפולוגיות וטיפולוגיות עירוניות.

ובניתוח מערכת היחסים הצורנית של המבנים ושל המרחב הפתוח שביניהם בסביבת המגורים העירונית היומיומית.

 
יום שני בין השעות 14-16 בבניין מכסיקו חדר 213.
 
 
 
 
 

 

אוניברסיטת תל אביב עושה כל מאמץ לכבד זכויות יוצרים. אם בבעלותך זכויות יוצרים בתכנים שנמצאים פה ו/או השימוש
שנעשה בתכנים אלה לדעתך מפר זכויות, נא לפנות בהקדם לכתובת שכאן >>