הרצאת הקולוקוויום: 'ייצורו של המרחב הריק: קולוניאליזם התיישבותי ותכנון מרחבי בישראל'

06 בדצמבר 2021, 14:00 
 
ייצורו של המרחב הריק

במפגש ביום שני הקרוב, 6.12.21, תרצה ד"ר אליה מילנר מהפקולטה למשפטים באוניברסיטת חיפה, בנושא : 'ייצורו של המרחב הריק: קולוניאליזם התיישבותי ותכנון מרחבי בישראל'.

 

תקציר ההרצאה:

הפרדיגמה המחקרית של קולוניאליזם התיישבותי (settler colonialism) התפתחה ממחקר ביקורתי של ההיסטוריה של אוסטרליה וניו זילנד ומשמשת גם להבנה של תהליכים היסטוריים ואקטואליים בצפון אמריקה, בדרום אמריקה ובדרום אפריקה. המסגרת הזו, כפי שהראו חוקרים וחוקרות רבות, שימושית ביותר להבנת הדינמיקות המרחביות, החברתיות והפוליטיות בישראל/פלסטין. אך הכתיבה הקיימת נוטה להתמקד באזורי הקונפליקט המובהקים של מזרח ירושלים והגדה המערבית, ולא ביישובים שנמצאים בתוך גבולותיה המוכרים של ישראל. נטייה מחקרית זו יוצרת את מה שאני רואה כהבחנה בעייתית בין מה שנתפס כקולוניאליזם התיישבותי "פעיל" לקולוניאליזם התיישבותי "היסטורי" – הבחנה שעליה ביקשתי לערער בעבודת הדוקטורט שלי, שעסקה ביסודות הקולוניאליים התיישבותיים שמעצבים, במידה רבה, את ההיגיון הפוליטי של מערכת התכנון בישראל. בהרצאה אציג מקרה מבחן אחד מתוך השלושה שאותם חקרתי, מקרה המבחן של גבעת עמל, שכונה שהוקמה בתל אביב על חורבות הכפר הפלסטיני ג'מאסין בזמן מלחמת 1948. תושבי השכונה היהודים, שמעמדם הרשמי בקרקע מעולם לא הוסדר, עומדים כעת בפני פינוי על ידי יזמים פרטיים המקימים שכונת מגדלי יוקרה במקום. דרך מקרה המבחן אציג את ההיגיון של "ריקון מערך" כהיגיון קולוניאלי התיישבותי שמאפשר את מחיקתה החוזרת של השכונה, ואמשיג את האזור כ"ספר עירוני". בנוסף אציג מחקר המשכי שנמצא בתהליכי עבודה ראשוניים, בו אני מציעה לפתח את מקרה המבחן של העיר תל אביב כנקודת מוצא למחקר השוואתי אודות תכנון עירוני בחברות קולוניאליות התיישבותיות.  

על המרצה:

למדתי אדריכלות באוניברסיטת תל אביב, וכתבתי את עבודת הדוקטורט שלי במסלול משולב לתואר שני ושלישי במחלקה לפוליטיקה וממשל באוניברסיטת בן גוריון ובהנחייתו של פרופ' חיים יעקובי. אני עוסקת במחקר עירוני דרך הפריזמה של תיאוריה של קולוניאליזם התיישבותי, ובאופנים נוספים שבהם מנגנונים של כוח ואלימות פוליטית מייצרים מרחב. את המחקר שלי לדוקטורט פרסמתי כמאמרים בכתבי העת Settler Colonial Studies, Environment and Planning D: Society and Space,  ו-Planning Theory. כיום אני פוסט-דוקטורנטית בפקולטה למשפטים באוניברסיטת חיפה, בה אני שותפה לקבוצת מחקר בראשותו של פרופ' סנדי קדר שעוסקת בגיאוגרפיה המשפטית של הגדה המערבית.

הקולוקוויום מתקיים בימי שני בין השעות 14-16 בבניין מכסיקו חדר 213.

 

 

 

אוניברסיטת תל אביב עושה כל מאמץ לכבד זכויות יוצרים. אם בבעלותך זכויות יוצרים בתכנים שנמצאים פה ו/או השימוש
שנעשה בתכנים אלה לדעתך מפר זכויות, נא לפנות בהקדם לכתובת שכאן >>