על המבנה

צילום: אסף ברנר
צילום: אסף ברנר

על המבנה:

 

באוניברסיטת תל אביב שוכנת הגלריה האוניברסיטאית הגדולה בארץ, בעלת שטח תצוגה בגודל 1000 מ״ר. הגלריה נבנתה על ידי אחד מגדולי האדריכלים בארץ, חתן פרס ישראל, דן איתן, בשיתוף עם 'סטודיו חיוטין', של זוג האדריכלים ברכה ומיכאל חיוטין. זהו חלל ציבורי, ללא מטרות רווח, הפתוח לקהל הרחב.

 

הבניין, המהווה פנינה ארכיטקטונית, תוכנן כך שינצל את התנאים המיוחדים של הטיפוגרפיה התלולה וישתלב בנוף הסביבה הקרובה ובו מבני הפקולטה לאמנויות הממוקמים בסמוך. בתכנון הגלריה משולב גן פסלים באופן אורגאני במבנה: קירות הגלריה הפונים על עבר הגן עשויים חלונות שקופים, היוצרים תחושה שחללי הגלריה המקורה והגן הפתוח מהווים רצף המשכי אחד. האדריכלות של איתן קושרת את הגלריה למבני אמנות נוספים אותם עיצב האדריכל: המבנה המקורי של מוזיאון תל אביב (בשיתוף עם יצחק ישר, 1964), בניין מקסיקו של הפקולטה לאמנויות באוניברסיטת תל אביב (בשיתוף יצחק ישר, 1967), ועוד. כמו מבנים אלו, גם הגלריה מתאפיינת בכניסה מרשימה ורחבת ידיים, והסתעפויות אדריכליות אשר יוצרות חציצה בין חללים באמצעות מעברים, פיתולים ומדרגות, תוך המנעות ממסדרונות ודלתות.

 

בשנת 2004 נחנך לצד הגלריה אגף חדש, יד מישל קיקואין, שנתרם ע"י גב' קלייר מאראטייה-קיקואין לזכר אביה, הצייר היהודי-צרפתי שהיה מבכירי ציירי אסכולת פריז. אגף זה כולל גלריות רחבות ידיים, אודיטוריום וכיתות סמינריוניות המשמשות את הפקולטה לאמנויות ואת קהילת האוניברסיטה. 

אוניברסיטת תל אביב עושה כל מאמץ לכבד זכויות יוצרים. אם בבעלותך זכויות יוצרים בתכנים שנמצאים פה ו/או השימוש
שנעשה בתכנים אלה לדעתך מפר זכויות, נא לפנות בהקדם לכתובת שכאן >>