הגלריה האוניברסיטאית לאמנות ע"ש גניה שרייבר

הגלריה האוניברסיטאית לאמנות ע"ש גניה שרייבר, צלם אלעד שריג
הגלריה האוניברסיטאית לאמנות ע"ש גניה שרייבר

בשנת 1976 החלה את פעילותה במסגרת הפקולטה לאמנויות גלריה אוניברסיטאית לאמנות מיסודו של פרופ' מרדכי עומר, שעמד בראשה מיום הקמתה ועד פטירתו ביוני 2011. התערוכות הראשונות הוצגו במבואה של בניין הפקולטה לאמנויות (בניין מכסיקו).

 

בשנת 1982 הוקצה לתצוגות הגלריה אולם תערוכות זמני בתחומי הבניין. חנוכת הגלריה האוניברסיטאית לאמנות על שם גניה שרייבר, תרומת בנה בוריס שרייבר מצרפת ומארה"ב, התקיימה ב-5 בדצמבר 1988. הגלריה ממוקמת בחזית קמפוס האוניברסיטה על יד שער 7, ומהווה את הצלע המזרחית של כיכר אנטין הפתוחה אל רח' חיים לבנון פינת רח' אלברט אינשטיין. 

 

הבניין, המהווה פנינה ארכיטקטונית, הינו פרי תכנונם של האדריכלים דן איתן וברכה וד"ר מיכאל חיוטין. המבנה הינו דו קומתי. חלק הארי של שטחו נועד לחללי תצוגה והיתר למשרדים, מחסנים, מעבדה, כיתה וספריה. הגלריה תוכננה כאלמנט מבני המשתלב בנוף הסביבה הקרובה, וברצף מבני הפקולטה לאמנויות הממוקמים בסמוך, ומנצל את התנאים המיוחדים של הטיפוגרפיה התלולה. בתכנון הגלריה משולב גן פסלים באופן אורגאני במבנה. קירות הגלריה הפונים על עבר הגן עשויים חלונות שקופים, היוצרים תחושה שחללי הגלריה המקורה והגן הפתוח מהווים רצף המשכי אחד.  

 

בתאריך 23 במאי 1990, במסגרת אירועי חבר הנאמנים של האוניברסיטה, נחנך גן הפסלים על שם לוי ופורטונה אשכנזי , הקרוי על שם הורי התורמת ג'וליה אשכנזי-מתתיה מאיטליה זכרונה לברכה, רעייתו של בנימינו מתתיה, יו"ר חבר הנאמנים הבינלאומי של מפעלות האמנות באוניברסיטת תל-אביב. בגן הפסלים ממוקמים פסלים שנתרמו לאוניברסיטה על-ידי משפחת מתתיה, כגון הפסל "כנפי השלום" של קרלו זאולי והפסל "מדרגות שמש: מחווה לקפלר" של ג'ו פומודורו. כמו כן נמצא בגן הפסל "מפולת" של פייר ארמאן, תרמת רטו א-מרקה משוויץ, ופסלים נוספים שהושאלו לאוניברסיטת תל-אביב לאחר שהשתתפו בתערוכות שהתקיימו בגן הפסלים ובגלריה האוניברסיטאית.

 

 

אוניברסיטת תל אביב עושה כל מאמץ לכבד זכויות יוצרים. אם בבעלותך זכויות יוצרים בתכנים שנמצאים פה ו/או השימוש שנעשה בתכנים אלה לדעתך מפר זכויות, נא לפנות בהקדם לכתובת שכאן >>
אוניברסיטת תל-אביב, ת.ד. 39040, תל-אביב 6997801
UI/UX Basch_Interactive