ארץ מובטחת

ארץ מובטחת
ארץ מובטחת, דיוויד ברנס ואוסטין יאנג (Fallen Fruit), צילום: אסף ברנר

ארץ מובטחת
דיוויד ברנס ואוסטין יאנג (Fallen Fruit)


ארץ מובטחת, עבודתם של דיוויד ברנס ואוסטין יאנג ("Fallen Fruit"), היא פורטרט מקומי מסוג אחר: כל הצמחים בו צולמו על ידי האמנים בחודשים האחרונים ברחבי הארץ, ופוחלצי העופות צולמו במוזיאון הטבע ע"ש שטיינהרדט שבאוניברסיטת תל אביב. הקולאז' העשיר שלפנינו מסמן את המרחב הארץ־ישראלי כמקור ליצירתה של תרבות, האזור שבו בני אדם החלו לגדל עצי פרי למטרות מאכל לפני 6,500 שנה, אך גם מצביע על הסכנות למגוון המינים בסביבתנו. האסתטיקה המפתה והצבעוניות העשירה מספקות לצופים חוויית גן עדן טוטאלית ועוטפת. ואולם, במבט שני החגיגה האסתטית נסדקת על ידי הופעתו של ממד מאיים: ציפורי טרף – חיות שהיו בעבר בלתי מושגות ואילו היום הן מתות. רובן הוכחדו או נמצאות בסכנת הכחדה.


האדם נוכח ביצירה דרך האופן שבו הוא מסמן את הטבע: קשירת סרט תכלת סביב פירות הביכורים או ענידת תגיות קִטלוג על רגלי הציפורים. זוהי עבודה שכורכת יחדיו הבטחה ואזהרה: צבעי הקשת מסמנים את ההבטחה שלא יהיה שוב מבול על פני האדמה, אך גם את תפקידו של האדם לשמור עליה. עם זאת, האדם נכשל בתפקיד זה, ולהתערבותו בטבע יש השלכות בלתי הפיכות. ארץ מובטחת אינה רק הארץ הספציפית שבה אנו נמצאים, אלא כדור הארץ כולו, על עושרו ועל הסכנה האורבת לו.


לצד המיצב יצרו האמנים שש מפות של עצי פרי בשכונות שונות בתל אביב. "מפות אֹוצָר" אלו מעודדות אותנו לגלות מחדש את סביבתנו: ללכת ברגל, לשוחח עם זרים ולחלוק פירות מאכל. הפרי, על פי ברנס ויאנג, הוא המתנה האולטימטיבית שמעניק לנו הטבע: אם לא נאכל אותו הוא ייפול ויירקב. באמצעות סימון הפירות שנמצאים במרחב הציבורי האמנים מבקשים לערער על נורמות של שייכות ושל בעלות ולעודד רשתיוּת קהילתית ושיתופית יותר. במציאות שבה קשה עד בלתי אפשרי להניע בני אדם לפעולה אקטיבית – כזו שאינה מתרחשת מאחורי המקלדת של העולם הווירטואלי – הם מזמינים אותנו להתבונן באופן אחר בסביבתנו, ובתוך כך ללמוד כיצד להתייחס אחרת לכל היצורים המרכיבים אותה: צמחים, בעלי חיים ואנשים.

 

מפות- הפירות של תל אביב 

רמת אביב     מרכז העיר   שכונת נווה שרת    הצפון הישן    קמפוס אוניברסיטת תל אביב 

מפה- הפירות של יפו 

יפו 
 

סיור וירטואלי -פולן פרוט - ארץ מובטחת מתוך תערוכה Plan(e)t

דיוויד ברנס ואוסטין יאנג (Fallen Fruit)

ארץ מובטחת
2020
מיצב מותאם־אתר, טפט בד בהתאמה אישית, וילון בד בהתאמה אישית, ומפות מצוירות מודפסות על נייר ממוחזר
באדיבות האמנים

 

אוניברסיטת תל אביב עושה כל מאמץ לכבד זכויות יוצרים. אם בבעלותך זכויות יוצרים בתכנים שנמצאים פה ו/או השימוש
שנעשה בתכנים אלה לדעתך מפר זכויות, נא לפנות בהקדם לכתובת שכאן >>