אמריליס בלה דונה

אמריליס בלה דונה, רלי דה פריס, צילום: אסף ברנר
אמריליס בלה דונה, רלי דה פריס, צילום: אסף ברנר

אמריליס בלה דונה
רלי דה פריס


אמריליס בלה דונה, מאת רלי דה פריס, הוא פסל יצוק אבן של שורשי בלה דונה אמריליס – צמח פקעת בוגר ששורשיו אולצו להתפתח בתוך מגבלות המיכל שבו הוא נשתל. צמח זה מופיע באגדות מיתולוגיות כביטוי היסטורי ליופי, לאהבה ולכמיהה. הנערה אמריליס, הקרויה על שם הצמח (או שמא הצמח קרוי על שמה), היא מושא התאהבות בסיפורים שונים מהמיתולוגיה היוונית, מהתרבות הרומית ומהרנסנס. ארי ָה אופראית, המבוססת על סיפור ההתאהבות באמריליס, משמשת כפס־הקול של העבודה, הזמין לשמיעה באוזניות הנלוות.

 

רלי דה פריס הופכת בפעולת היציקה שורשים חיים למאובן אמנותי, המסמן אילוץ קיומי. מאובן זה הוא מוצק שממנו הופקע הנוזל, המתנקז לדלי המים התלוי בתחתית. עבודה זו מתכתבת עם פרקטיקות עתיקות לשליטה בטבע, כמו זו שאימץ המלך הורדוס, אשר שתל צמחים בעציצים הקבורים באדמה.

 

ניכוס, אימוץ יופיו של הטבע לצורך הגדרה עצמית ואילוצו באמצעות גידול במכלים – כל אלו מאפיינים את תהליך הביות והתִרבוּת של צמחי הנוי מימיו של הורדוס ועד ימינו אנו. יציקת השורשים שיצרה רלי דה פריס היא למעשה יחידת משקל שמבטאת את הערכים הללו, וכך מציעה צורת חשיבה חדשה על מערכת היחסים שבין אדם וצמחייה, בין טבע לתרבות.

 

רלי דה פריס
אמריליס בלה דונה
2015
יציקת אבן, חבל, גלגלת, דלי, מים
באדיבות האמנית
פסקול: ג'וליו קאצ'יני, אמרילי מיה בלה (1601 או קודם)
שיר מאת ג'ובאני בטיסטה גואריני, בביצוע ססיליה ברטולי (1992)
3:08 דקות
באדיבות ספריית המוזיקה ע"ש מרק גרינשטיין,
ביה"ס למוזיקה ע"ש בוכמן־מהטה, אוניברסיטת תל אביב

 

אוניברסיטת תל אביב עושה כל מאמץ לכבד זכויות יוצרים. אם בבעלותך זכויות יוצרים בתכנים שנמצאים פה ו/או השימוש
שנעשה בתכנים אלה לדעתך מפר זכויות, נא לפנות בהקדם לכתובת שכאן >>