תערוכת Plan(e)t

08 בינואר 2020, 20:00 
הגלריה האוניברסיטאית לאמנות ע"ש גניה שרייבר ויד מישל קיקואין, חיים לבנון 64, רמת אביב  
 plan(e)t

אוצרים ראשיים: ד"ר תמר מאיר וד"ר ספי הנדלר

ע' אוצרת ראשית: יפעת פרל

משתתפים: דיוויד ברנס ואוסטין יאנג (Fallen Fruit) // רלי דה פריס // סטפן טיידה // ד"ר דפנה לנגוט //

ד"ר יסמין מרוז // ליאת סגל // קולקטיב אנייה // נועם רבינוביץ

 

אנחנו נוטים לראות בצמחים עצמים: בחדר יש שולחן, כיסא, עציץ; בחוץ יש בניין, ספסל ועץ. אף כי אנו יודעים שצמחים הם יצורים מתפתחים, על פי רוב אנחנו ממקמים אותם קרוב יותר לעולם הדומם מאשר לעולם החי – זאת מכיוון שהם גדלים בקצב איטי מכפי שהעין האנושית מסוגלת לקלוט, והמפגש שלנו איתם הוא אינסטרומנטלי. צמחים, פרחים ועצים מהווים רקע לחיינו או משמשים אותנו כמוצרי צריכה, בעיקר למאכל.

 

אבל במציאות של משבר אקלימי הדיכוטומיה בין טבע ותרבות אינה מתאימה עוד לתיאור יחסי האדם עם העולם. התערוכה "Plan(e)t" מציעה התבוננות מחודשת בצמחים באמצעות שורה של פרויקטים המשלבים מחקר ועשייה אמנותית. כותרת המשנה של התערוכה, "צמחים חושבים, חושבים צמחים" פורשׂת את ההיגיון שעומד בבסיסה: צמחים הם יצורים "חושבים", ולכן עלינו לשכלל גם את האופן שבו אנו חושבים עליהם. "Plan(e)t" שמה לה למטרה להציע נקודת מבט מקורית על המפגש בין החי והצומח, החולקים אותה טריטוריה: כדור הארץ. היא מתבססת על ההכרה כי מחשבה מקיימת חייבת לכלול הערכה מחודשת של המערכת ההיררכית שמציבה את הצומח כנחות בהשוואה ליצורים החיים בכלל ולאדם בפרט.

 

עבודות האמנות שמרכיבות את "Plan(e)t" תופסות את הצמח כגילום תרבותי של מערכת היחסים המורכבת בין כוח ובין קיימוּת. הן עושות זאת מתוך התייחסות להקשר המקומי ומתוך פרספקטיבה היסטורית רחבה. מרבית העבודות נוצרו עבור חלל הגלריה, ורובן מתפחות ואף צומחות במהלך חודשי התצוגה. המושגים "קיום" ו"מקומיות" הם בעלי ערך מרכזי לדיון שהתערוכה מבקשת לפתח, בהתבסס על שיתוף הפעולה החדשני שנעשה בה בין אמנים ובין חוקרים. התערוכה שואפת לעמת את הצופה עם הגבולות התודעתיים המעצבים את יחסנו לסביבתנו, לעושרה ולשימושנו בה, מבלי להתמסר לעמדה אקו-צנטרית המבטלת לחלוטין את ההיררכיה בין האדם ובין שאר המינים על פני כדור הארץ.

נשאלת השאלה: כיצד אפשר לדבר על צמחים מבלי להכפיף אותם לעקרונות אנושיים, ובמקביל לכך מבלי לעשות להם הזרה כ"אחר" האולטימטיבי? באמצעות החוויה האמנותית, העבודות שלפנינו מבססות עמדה חדשה – חושבת יותר, מכירה יותר ומקיימת יותר כלפי העולם שבו אנו חיים.

 

ד"ר תמר מאיר וד"ר ספי הנדלר

הציבור מוזמן 

*חניה בחניון מיטשל, אחוזת החוף

אוניברסיטת תל אביב עושה כל מאמץ לכבד זכויות יוצרים. אם בבעלותך זכויות יוצרים בתכנים שנמצאים פה ו/או השימוש
שנעשה בתכנים אלה לדעתך מפר זכויות, נא לפנות בהקדם לכתובת שכאן >>