• ראשי
 • לימודי תעודה - מוזיאולוגיה ואוצרות ביקורתית

   

   

  לימודי מוזיאולוגיה ואוצרות ביקורתית

  מחזור 20

  התעודה שתוענק: לימודי תעודה באוצרות ומוזיאולוגיה                                                                                                  

  ליצירת קשר:     טל': 03-6409022 דוא"ל museology@tauex.tau.ac.il

  לאתר ההרשמה: go.tau.ac.il

  פייסבוק: התכנית ללימודי מוזיאולוגיה ואוצרות ביקורתית, אוניברסיטת תל אביב   https://www.facebook.com.museologyTAU

   

   

  אודות התכנית

  לימודי מוזיאולוגיה ואוצרות ביקורתית בפקולטה לאמנויות של אוניברסיטת תל-אביב נוסדו בשנת 1984 ע"י פרופ' מרדכי עומר ז"ל, שעמד בראשם עד לפטירתו בשנת2011 .  לימודים אלו מהווים את המסגרת האקדמית הראשונה והוותיקה בארץ להוראת האוצרות

  עד היום העמידה התכנית תשעה עשר מחזורי בוגרים, המאיישים קשת רחבה של תפקידים במוזיאונים השונים ברחבי הארץ, ורבים מהם אף נושאים בעמדות מפתח.

  לאחר השינויים מרחיקי הלכת שחלו במקצוע האוצרות בארבעים השנים האחרונות, הלימודים בתכנית עודכנו לאחרונה, נועדו לעמוד בקו הראשון של חשיבה אוצרותית חדשה, ביקורתית, עכשווית, פורצת גבולות ובוראת דרכי עבודה חדשניים בהקשר לאופני חווית המפגש עם נושאי התערוכה, הצגת האובייקטים, והנאראטיבים ההיסטוריים, האמנותיים, והתרבותיים.

  התכנית עומדת בראש תכניות לימודי האוצרות בארץ, ומציעה צוות מורים מקצועי ואקדמי שנמצא בחזית תהליכי החשיבה החדשה באוצרות, בהשראת מוזיאונים מובילים בעולם.

  לימודים אלה כוננו ביוזמתם ובמעורבותם הישירה של אבנר שלו, ראש מינהל התרבות לשעבר, ד"ר מרטין וייל, מנהל מוזיאון ישראל לשעבר, יהודית ענבר, מנהלת המחלקה למוזיאונים לשעבר, ופרופ' מרדכי עומר ז"ל, שהיה חוקר ומרצה בחוג לתולדות האמנות ואוצר הגלריה האוניברסיטאית. זכות ראשונים בתכנון הלימודים ובהנחייתם שמורה לאלישבע כהן ז"ל, יו"ר מועצת המוזיאונים לשעבר, שהייתה ממייסדי מוזיאון ישראל ואוצרת ראשית במוזיאון.

   

  הלימודים נועדו לענות על דרישת חוק המוזיאונים שנתקבל בכנסת בשנת תשמ"ג - 1983, המחייבת את המוזיאונים להעסיק כוח אדם מקצועי בתחום האוצרות, שיהיה אחראי על ניהול האוספים, הפקת התערוכות והפעילויות הנלוות אליהן (ימי עיון, הדרכות וכיוצא בזה(.

  התכנית מוכרת על-ידי משרד  התרבות והספורט, מינהל התרבות, המחלקה למוזיאונים ולאמנות פלסטית.

   

  במהלך הלימודים, התכנית נוגעת בהיבטים שונים של עולם האוצרות והמוזיאולוגיה, בשאלות של מהי תערוכה עכשווית? מהם נושאים ראויים לתצוגה? מהו אוסף, מהו אובייקט מוזיאלי, ומהי תצוגה עכשווית?

  הלימודים יעסקו באוצרות בת-ימינו, שעוסקת בחווית המבקר והשפעה על דרכי חשיבה והתמודדות עם אובייקטים ונראטיבים ויזואליים, כזו שמתמקדת בתהליכים המתקיימים בתוך האוסף ומעבר לו, שעוסקת בשאלות של מיצבים ומיצגים, של עבודה היסטורית ומדעית, של תצוגה רעיונית, ושל עבודה מול אובייקטים.

  הקורסים השונים יגעו בהיבטים של חשיבה ביקורתית, היסטוריה ותאוריה של אוצרות עכשווית, מקומו של האוסף, שאלות של שימור, מחקר לקראת תערוכה, יחסי תאוריה ופרקטיקה, ושאלות המפתח העומדות לפתחו של האוצר בפנייתו לתהליך הכנת תערוכה. מעבר לכך, הקורסים היעודיים במוזיאולוגיה יעסקו גם בשאלות מנהליות, חינוך והנגשת חומרי תערוכה לקהל יעד, תכניות נוספות המעשירות את מוצגי התערוכה; הקטלוג ותפקידו המחקרי והמרחיב יבחן מהיבטים שונים כמו גם תהליך המחקר והכתיבה לקראת הכנת התערוכה, הקטלוג והפקתם.

  התכנית כוללת גם סיורים וביקורים במוזיאונים ואתרי תצוגה, כמו גם עבודה מעשית (סטאג') באחד המוזיאונים או גלריות ציבוריות בארץ - בהתאם לנושא או העניין שיש לסטודנט.

   

  התכנית עשירה ופתוחה בפני סטודנטים המעוניינים להתמחות בתחומים שונים של אוצרות ומוזיאולוגיה: אמנות ישראלית, אמנות עכשווית בינלאומית, אמנות קלאסית, ארכיאולוגיה, היסטוריה, אתרי מורשת, מדע, טבע, יודאיקה - או כל תחום אחר שהסטודנט מבקש להתמחות בו. 

   

  מטרת הלימודים להקנות חשיבה מעמיקה וביקורתית, ידע מקצועי, ולהכשיר אוצרים לעבודה במוזיאונים או כאוצרים עצמאים שמפתחים ומעלים תערוכות ביוזמתם. כמו כן, התכנית מאפשרת גם לאוצרים ועובדים במוזיאונים להוסיף נדבך נוסף להשכלתם, ולפתח את כישוריהם המקצועיים בכדי ליצור דור חדש של אוצרים המבינים את יצירת האמנות, האובייקט המוזיאלי, התהליך ההיסטורי בהקשר תרבותי וחברתי חדש, מתוכו הם פועלים על מנת לתת למוזיאון מקום מרכזי ובעל חשיבות במרקם החיים החברתיים והתרבותיים בתוכם הוא פועל.

   

  הלימודים ניתנים ליישום במוזיאונים העוסקים בתחומי התרבות והמדע השונים כגון אמנות, ארכיאולוגיה, היסטוריה, יודאיקה, מדעים מדויקים ומדעי-החיים.

   

  תכנית הלימודים

  תכנית הלימודים כוללת את הקורסים הבאים:

   

  היסטוריות ותאוריות של אוצרות                                      סדנאות להכנת עבודת גמר

   

  סוגיות באוצרות עכשווית                                               האוסף - היבטים רעיוניים

   

  המוזיאון וקהליו (חינוך, מנהל, יח"צ, וכו')                           האוסף – כלים פרגמטיים

   

  סוגיות חוקיות ומנהליות במנהל המוזיאון              כתיבה מוזיאלית – מאמר, קטלוג, הסברים, כתוביות

   

  בנוסף, במסגרת התכנית יתקיימו הרצאות אורח של מיטב האוצרים והמומחים בתחומי האוצרות והמוזיאולוגיה השונים שיגעו בשאלות ודילמות אוצרותיות, בפעולה הממשית ועבודת המוזיאון השוטפת,  תוך ליבון ועיסוק במגמות עכשוויות באוצרות בינלאומית ועוד.

  בתום שלושה סמסטרים יבצע כל תלמיד עבודה מעשית  (סטאז') במוזיאון על פי בחירתו, בהיקף של  84  שעות.

   

  סגל ההוראה:

  ראשת התכנית: ד"ר תמר מאייר

  טל' 03-6409022

   

  מבנה הלימודים

  הלימודים נמשכים שנתיים.

  שלושת הסמסטרים הראשונים כוללים לימודים עיוניים,  והם יתקיימו בימי ד' בשעות 16:00-10:00 בגלריה האוניברסיטאית לאמנות ע"ש גניה שרייבר.

  הסמסטר הרביעי יוקדש לעבודה מעשית במוזיאון.

   

  תנאי הקבלה

  ללימודי המוזיאולוגיה ואוצרות ביקורתית מתקבלים מועמדים בעלי תואר ראשון, בתחומים של מדעי הרוח ומדעי החברה, בכפוף לראיון אישי. מועמדים המגיעים מתחומי ידע ועשייה שאינם מצוינים כאן, יחויבו להוכיח בקיאות בתחומי הנושאים הנלמדים ולהסביר את המוטיבציה והכוונות בראיון אישי.

   

  דרישות מסלול הלימודים

  קבלת תעודת גמר מותנית בעמידה בדרישות הבאות:

  1. נוכחות בשיעורים, בסיורים ובסדנאות.
  2. עמידה בדרישות הקורסים השונים: תרגילים, עבודות וכדומה.
  3. כתיבת עבודת גמר בתחום התמחותו של התלמיד. אופי העבודה מחקרי ונושאה נבחר על-ידי התלמיד באישור ראש התכנית  ובהנחיית צוות החונכים.
  4. ביצוע התמחות מעשית במוזיאון, בהיקף  84 שעות  אקדמיות (שקול למספר שעות הלימודים בסמסטר).

   

   

  ציונים

  הקורסים החייבים בציון: התערוכה, היסטוריה ואדריכלות של מוזיאונים, מוזיאולוגיה: מחקר וכתיבה, האוסף, חינוך ומוזיאון, מינהל וכוח אדם, עבודה מסכמת.

  ביתר הקורסים (ראה "רשימת השיעורים בתכנית") יצוין "השתתף ומילא חובותיו" (לא נדרש ציון).

   

  ציון הגמר יחושב כדלהלן:

  היסטוריות ותיאוריות של אוצרות; סוגיות באוצרות עכשווית; מוזיאולוגיה: כתיבה מוזיאלית; כל אחד 10% - סה"כ  30%

  לצרף את האוסף: היבטים רעיוניים,  האוסף: כלים פרגמטיים, חינוך ומוזיאון, מינהל וכוח אדם – כל אחד 5% - סה"כ 20%

  - עבודה מסכמת (עבודת גמר)  - 50%

   

  סיום לימודים

  תלמיד שסיים את כל חובותיו לתואר והשיג את כל הציונים מתבקש למלא "טופס טיולים – מסיימי לימודים" באמצעות ה"מידע האישי".

   

   

   

  אוניברסיטת תל-אביב, ת.ד. 39040, תל-אביב 6997801
  UI/UX Basch_Interactive