הרצאה במסגרת הקולוקוויום - סיפורן של שתי שכונות: לקראת טיפולוגיה חדשה של זכויות קניין במקרקעין

ביום שני הבא, 2.12.19, ירצה הדוקטורנט הראל נחמני בנושא: 'סיפורן של שתי שכונות: לקראת טיפולוגיה חדשה של זכויות קניין במקרקעין'.

02 בדצמבר 2019, 14:00 
 
הרצאה במסגרת הקולוקוויום

סיפורן של שתי שכונות: לקראת טיפולוגיה חדשה של זכויות קניין במקרקעין

בעשורים האחרונים מדינות רבות ברחבי העולם הפחיתו במידה ניכרת את מעורבותן באספקת שירותים ציבוריים חיוניים כגון דיור. מגמה זו, המתבטאת בין היתר בהסתמכות הולכת וגוברת על יוזמות דיור פרטיות, מגדירה מחדש את אחריות המדינה להסדיר ולהגן על זכויותיהם של פרטים וקבוצות בחברה. במחקר הנוכחי אנו מציעים טיפולוגיה חדשה של זכויות קניין במקרקעין (Land Rights), המכילה לצד הזכויות הקונבנציונליות שמקור סמכותן בחקיקה, גם זכויות הנובעות ממגוון הסדרים ציבוריים ופוליטיים המשקפים מצבים בחיי היומיום אך טרם נלקחו בחשבון בספרות.

המחקר בוחן ומשווה את תוואי השינוי בזכויות הקרקעות של שתי שכונות סמוכות בצפון תל אביב: גבעת עמל ב' ושיכון צמרת. ממצאי המחקר ממשיגים את תפקיד המדינה בהגדרת זכויות קניין והגנה עליהן בעידן הניאו-ליברלי שבו הפרטה הפכה מדיניות קרקעית כה נפוצה. יתרה מזאת, הממצאים מדגימים את ההשפעה מרחיקת הלכת של סוגים שונים של זכויות על מגוון ההזדמנויות העומדות לרשות תושבים עירוניים ובכך מדגישים את הנחיצות בהגדרה ברורה של זכויות קניין, בייחוד עבור אוכלוסיות מוחלשות.

______________

 הראל נחמני הוא דוקטורנט במחלקה למדיניות ציבורית, אוניברסיטת תל אביב. הוא בעל תואר בוגר בפילוסופיה ותואר מוסמך במדיניות ציבורית, שניהם מאוניברסיטת תל אביב. עבודת התזה שלו ((M.A., שעסקה בקשר שבין זכויות קניין במקרקעין לבין מערך היכולות וההזדמנויות של תושבים עירוניים, ראתה אור השנה בכתב העת Land Use Policy. בתפקידו האחרון שימש הראל כמרכז באגף לאכיפת חוקי עבודה של עובדים זרים במשרד הכלכלה, וכיום הוא חוקר במעבדה להתחדשות עירונית בראשות ד"ר רוית חננאל. עבודת הדוקטורט שלו עוסקת בהערכת התוצאות החברתיות-מרחביות של התחדשות עירונית בראי עוצמת השינוי העירוני (Intensity of Urban Change) שפרויקטים אלה מחוללים בשכונות מוחלשות ומקופחות.

אוניברסיטת תל אביב עושה כל מאמץ לכבד זכויות יוצרים. אם בבעלותך זכויות יוצרים בתכנים שנמצאים פה ו/או השימוש שנעשה בתכנים אלה לדעתך מפר זכויות, נא לפנות בהקדם לכתובת שכאן >>
אוניברסיטת תל-אביב, ת.ד. 39040, תל-אביב 6997801
UI/UX Basch_Interactive