המחווה ההיסטורית: אגמבן, ארכיון וקולנוע (יעל מזור, אוניברסיטת תל אביב)

הרצאה נוספת בסדרת הקולוקוויום המחלקתי

12 ביוני 2023, 18:15 - 19:45 
213, בניין מכסיקו, אוניברסיטת תל אביב 
ללא תשלום
המחווה ההיסטורית: אגמבן, ארכיון וקולנוע (יעל מזור, אוניברסיטת תל אביב)

בעקבות המפנה הארכיבי של שנות ה-90, התבססה הפרדיגמה הדרידיאנית בפרשנות שניתנה לתפקיד הארכיון בתחומי מדעי הרוח והחברה. כחלק משאלת תפקידו ההיסטוריוגרפי של הטקסט הקולנועי, הדיון שהתעורר לאור חיבורו המשפיע של ז'ק דרידה (Derrida) על אודות "מחלת הארכיב" שחזר את האופן שבו נקלע השיח ההיסטורי של הקולנוע למעגל הנוגע לאספקטים שונים של בעיית הייצוג ההיסטורי. 

 

בהרצאה זו תבחן יעל מזור כיצד ניתן לחשוב על שיח הארכיונים בהקשרו הקולנועי דרך מושג ה'מחווה' (‘gesture’) של ג'ורג'ו אגמבן (Agamben) והאופן שבו הוא מציע כלים נוספים לקריאת הפעולה הארכיבית המאפיינת כל סרט. פעולה זו אינה מחייבת שילוב וניכוס של מקטעי תיעוד אשר צולמו בהקשר אחר ולמטרות שונות מהסרט שלתוכו נוכסו, וניתן להבינה גם באופן שבו סרטים עלילתיים מייצרים חיבורים וקישורים חדשים לאירועי העבר. דרך בחינת השימוש בהיסטוריה קולנועית לטובת כתיבת ההיסטוריה, ההרצאה תבקש להצביע על 'המחווה ההיסטורית' של פעולת הארכיון בסרט העלילתי וכיצד היא מעלה שאלות המרחיבות את השיח ההיסטורי בעקבות הקולנוע: מהו תפקיד המדיום ביצירת קשרים לעבר? האם דיון היסטורי ממוקד דווקא באירוע או שמא דיון זה מצביע על תהליכים ונקודות השקה א-כרונולוגיות בין תקופות והקשרים שונים? מהו ארכיון קולנועי וכיצד ניתן להמשיגו מחדש בעקבות הבנה של פעולת הסרט כפעולה ארכיבית?

 

יעל מזור היא דוקטורנטית לקולנוע בבית הספר לקולנוע וטלוויזיה ע"ש סטיב טיש באוניברסיטת תל אביב. תחומי מחקרה נוגעים בהיסטוריה וקולנוע, היסטריוגרפיות קולנועיות, והקונספט של הארכיון בלימודי קולנוע. יעל משמשת גם כמרצה בבית הספר ומלמדת קורסים בתחומי התיאוריה הקולנועית וקולנוע גרמני. את עבודת הדוקטורט היא כותבת בהנחייתן של פרופ' נורית גרץ ופרופ' ענת זנגר.

 

אוצר: ד״ר אוהד לנדסמן

עוזרת הוראה: גב׳ שירה חייט

 

 
 
 
אוניברסיטת תל אביב עושה כל מאמץ לכבד זכויות יוצרים. אם בבעלותך זכויות יוצרים בתכנים שנמצאים פה ו/או השימוש
שנעשה בתכנים אלה לדעתך מפר זכויות, נא לפנות בהקדם לכתובת שכאן >>