הרצאת הקולוקוויום: אקטיביזם טראנס-תרבותי דרך המרחב הבנוי

ד"ר מיכל הוס

אוניברסיטת תל אביב

05 בדצמבר 2022, 14:00 
 
אקטיביזם טראנס-תרבותי דרך המרחב הבנוי

קולוקוויום 
סמסטר א' תשפ"ג
ימי שני 14-16
מכסיקו 206א

5.12.22

 

ד"ר מיכל הוס
אוניברסיטת תל אביב

 

אקטיביזם טראנס-תרבותי דרך המרחב הבנוי

מחקרים העוסקים בפליטות נוטים להתמקד בקנה המידה המרחבי-זמני של חציית גבולות ומחנות פליטים. בהרצאתי, אציע פרספקטיבה חדשה למחקר אדריכלי על פליטות, על ידי מעבר מדיון על גבולות מדינת הלאום אל היומיום העירוני, תוך התבוננות בדינמיקה הפוליטית המתרחשת בקנה המידה של הגוף. בכך, אבקש לקדם מגמה רב-תחומית החוקרת את הסוכנות (איג'נסי) הפוליטית והמרחבית של פליטים, במקום להתייחס אליהם כאל אובייקטים המאיימים על הביטחון הלאומי או קורבנות הזקוקים לסיוע הומניטרי. על מנת להרחיב את הדיונים הקיימים, המתמקדים באופן בו פליטים מנסחים מחדש מושגים של אזרחות ומעצבים את המחנות אשר הם מתגוררים בהם, אסקור כיצד פליטים מנכיחים זיכרון טרנס-תרבותי עירוני, על ידי הובלה או השתתפות בסיורים עירוניים.  
אתמקד בשתי רשתות: הראשונה היא רשת של סיורים רגליים בברלין, בהדרכת פליטים מסוריה ומעיראק, המשתמשים באנדרטאות מההיסטוריה הטראומטית המקומית כדי לבטא את הטראומות הנוכחיות שלהם; הרשת השנייה כוללת סיורי הליכה בשכונות דרום תל אביב, המשתמשים במרחב כדי להנכיח כרוניקה מתמשכת של הזנחה עירונית כפי שהיא נקשרת בסיפורם של מבקשי מקלט אפריקאים החיים בשכונות. באמצעות ההתבוננות בהתערבויות הפוליטיות המובחנות הללו יחדיו, ההרצאה תקדם טיעון רחב יותר הנוגע לכוח של פליטים להשפיע על הזיכרון הציבורי של הערים בהן הם מתגוררים או מבקרים. להליכה יש משמעות כפולה להרצאה זו, כנושא מחקר וכשיטת מחקר המבוססת על אתנוגרפיה "בהליכה" שנערכה בין השנים 2018-2020, וכללה הצטרפות לעשרות סיורים ועריכת עשרות ראיונות עם מדריכי טיולים ומשתתפים. על בסיס המסגרת המתודולוגית הזו, אמפה את הפוטנציאל הפוליטי של הליכה כפדגוגיה שיתופית להרחבת ההבנות של שייכות והשתתפות פוליטית בעיר. בהתבסס על כך, אטען כי אדריכלות מהווה כוח פוליטי ולא רק רקע לחיים הפוליטיים. כמו כן, אטען כי תיאוריה אדריכלית ומחקר של אתרי זיכרון צריכים לכלול לא רק את הסביבה החומרית אלא גם כיצד הגוף יכול להחיות אותה, דרך תנועה, סיפור, ומחאה.  

 

ד"ר מיכל הוס היא פוסט-דוקטורנטית במרכז מינרבה לזכויות האדם, הפקולטה למשפטים, האוניברסיטה העברית בירושלים. מחקרה עוסק בניתוח מאבקי תכנון ובנייה ציבוריים ומיפוי יוזמות מרחביות המקדמות צדק טרום-מעברי. הדוקטורט שלה במחלקה לארכיטקטורה באוניברסיטת קיימברידג' התמקד בהתנגדות העירונית ובאקטיביזם של אוכלוסיות עקורות בתוך נופים טרנס-תרבותיים.  
 

אוניברסיטת תל אביב עושה כל מאמץ לכבד זכויות יוצרים. אם בבעלותך זכויות יוצרים בתכנים שנמצאים פה ו/או השימוש
שנעשה בתכנים אלה לדעתך מפר זכויות, נא לפנות בהקדם לכתובת שכאן >>